biskup Mons. Bernard Bober. Dôvodov na oslavu bolo hneď niekoľko. Na jednej strane išlo o otvorenie novej prístavby Cirkevnej základnej školy sv. Michala, ktorej existenciu si po desaťročiach márneho úsilia domáci mimoriadne vážia. Žiaci, tamojší súbor Kendičan, ale aj členovia divadelného súboru Etudy pripravili kultúrny program, v ktorom odznela aj síce ľudová pesnička, ale s aktuálnym textom o tom, ako vznikala škola. Na strane druhej pôvodná škola oslavovala desiate výročie od svojho založenia.
Čestný hosť, alebo ako rozhodlo obecné zastupiteľstvo, čestný občan Kendíc Mikuláš Dzurinda, neskrýval, že ho dôvera Kendičanov, ale aj v rekordnom čase dokončená škola tešia. Na otázku, či sa mu takejto cti dostalo aj v iných obciach Slovenska, odpovedal: "Prvé čestné občianstvo som dostal v Spišskom Štvrtku vo svojej rodnej obci a niekedy mi zazlievajú, že do Kendíc chodím častejšie ako domov. Od dnešného dňa mám teda dve rodné obce."
Pomocný košický biskup požehnal priestory a spolu s premiérom, ako aj zástupcami štátnej správy a samosprávy slávnostne otvorili priestory novej školy. Pre prváčence, ale aj ostatné deti bol tohtoročný začiatok školského roku zrejme zážitkom, lebo si s nimi v lavici chvíľu posedel aj M. Dzurinda. "Starosta Kendíc aj obecné zastupiteľstvo sú tým najlepším príkladom, lebo keď vznikne dobrá myšlienka, môže sa na ňu napojiť štátna správa, vláda aj premiér. Preto sme od prvého dňa išli za touto myšlienkou všetci spoločne, vrátane rímsko-katolíckej cirkvi. Dnes sa teším, že hoci to s majetkovým vysporiadaním pozemku nešlo ľahko, smelá myšlienka sa podarila," uviedol a poznamenal, že si uvedomuje dôležitosť vzdelávania detí. Dokonca ho považuje za národnú prioritu, či poznanie nevyhnutnosti v čase globalizácie sveta a veľkej konkurencie.
Rozpočtové náklady na deväťročenku boli v objeme 16,7 milióna korún. Z toho 5,5 milióna v niekoľkých etapách vyčlenil M. Dzurinda z rezervy predsedu vlády. Po ukončení stavebných prác a tie trvali len 10 mesiacov, chýbali peniaze na zariadenie, a tak naň obec zo svojej rezervy vyčlenila 100-tisíc korún. Faktom je, že v novučičkých triedach sú aj staré, ale zato čisté a nátermi obnovené skrine, stoly či lavice.
Na otázku, akú kapacitu má nový objekt, reagoval starosta Jozef Hlavatý. "V starej škole ostane 47 žiakov a do novej bude chodiť 200 detí výlučne z Kendíc. Škola má kapacitu 247 žiakov, mohli by sme teda prijať ešte 30 detí. Sú tu náznaky od rodičov z okolia, že by k nám chceli zapísať deti napríklad z Drienovskej Novej Vsi a Petrovian." To, čo škole zatiaľ chýba, je technické vybavenie, ale zdá sa, že v obci mysleli aj na to. Kontaktovali sa s charitami v zahraničí a získali prísľub daru v hodnote 240-tisíc korún.
Zaujímalo nás tiež, či a ako sa vysporiadajú s pohľadávkou voči dodávateľovi stavby vo výške 1,6 milióna korún. "Rokujeme a hľadáme východisko. Zatiaľ to vyzerá tak, že pohľadávku uhradíme z rozpočtu na rok 2003 a ja som ju už dal aj do plánu," povedal nám prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.