nájomných bytov v obci Medzany (okres Prešov). Vtedy inšpektori zistili a dali do záznamu, že na stavbe boli dvaja pracovníci bez pracovnej zmluvy a posúdili to ako čiernu prácu. V správnom konaní uložili starostovi obce Jozefovi Kipikašovi pokutu v hodnote štyridsaťtisíc korún. Ten sa proti rozhodnutiu odvolal a žiadal, aby bola pokuta zrušená, lebo podľa jeho názoru inšpektori vlastne nič nezistili, ale vedenie IP jeho argumenty neakceptovalo.
Keďže táto udalosť bola naďalej v odvolacom konaní, zaujímalo nás, či a ako sa situácia vyvinula. Oslovili sme preto starostu Medzian. "Dostal som ďalšie rozhodnutie s tým, že mi pokutu znížili na polovicu, teda na dvadsaťtisíc korún so splatnosťou do 15 dní. Okamžite som sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal, lebo si myslím, že k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo. Jednu kópiu som odoslal aj na Národný inšpektorát práce do Bratislavy s požiadavkou, aby mi vysvetlili v čom som porušil zákon. Nevzdám sa a budem sa brániť aj keby som to mal riešiť súdnou cestou," povedal nám odvolávajúc okrem iného aj na zákon o malých obecných službách v súvislosti so zamestnávaním ľudí v hmotnej núdzi.
Pripomíname, že vtedy na stavbe pracovalo deväť ľudí, vrátane starostu. Šesť pracovníkov malo zmluvy v rámci verejnoprospešných prác pre obec, ktorá má mimochodom živnosť na stavebnú a obchodnú činnosť. K dvom osobám nachádzajúcim sa na stavbe starosta nevedel doložiť pracovné zmluvy. Nepovažoval ich totiž za zamestnancov. Išlo o poslanca obecného zastupiteľstva, inak invalidného dôchodcu Andreja Kurilu, ktorý podľa J. Kipikašu býva v susedstve stavby a ako poslanec z jeho poverenia z času na čas dozeral na stavbu, aby uložený materiál niekto neodcudzil. V druhom prípade išlo o živnostníka Františka Kijovského, ktorý v čase kontroly doviezol v cisterne vodu na stavbu. Robil to pravidelne bez nároku na odmenu, lebo na stavbe ešte nie je vodovod.
V rozhodnutí IP uvádza, že pokuta sa ukladá podľa paragrafu 17 zákona č.95/200 Z. z. o inšpekcii práce a ustanovenia paragrafu 46 zákona 71/1967 Zb. o správnom konaní za porušenie mzdových a pracovnoprávnych predpisov upravujúcich najmä vznik, zmenu a skončenie právnych vzťahov a pracovné podmienky zamestnancov, ktoré boli zistené pri výkone inšpekcie u zamestnávateľa, teda Obecného úradu v Medzanoch.
"Inšpektor práce skonštatoval porušenie právneho predpisu, nakoľko v čase výkonu inšpekcie práce boli všetci kontrolovaní pracovníci oblečení v pracovnom oblečení a vykonávali betonárske práce. Do dnešného dňa účastník konania nepredložil živnostenský list Františka Kijovského. Ani existencia živnostenského listu neznamená, že takáto fyzická osoba nemôže vykonávať závislú prácu podľa pokynov zamestnávateľa za odmenu, teda existenciu pracovného pomeru. Andrej Kurila vykonával pomocné práce na stavbe ako aj stavebný dozor, o čom však neboli predložené doklady podľa stavebného zákona," uvádza sa v rozhodnutí, ktorý podpisom parafoval J. Priputen.
Ako sme sa v Medzanoch dozvedeli, o predloženie živnostenského listu F. Kijovského starostu nikto nežiadal a ani spomínaného pána nevyzval k takému preukazovaniu. Nikto tiež nedokázal, že za údajnú prácu dostali títo dvaja pracovníci finančnú odmenu, čo by malo byť predpokladom k naplneniu zmyslu čiernej práce. Zaujala nás tiež poznámka o stavebnom dozore zo strany A. Kurilu. "Neviem ako na to prišli. V stavebnom povolení je uvedený ako oprávnená osoba vykonávať stavebný dozor Milan Kancír a ten to aj robí," reagoval starosta.
V závere odôvodnenia J. Priputen uvádza: "Vzhľadom k tomu, že sankcia by mala plniť predovšetkým výchovný charakter, pristúpil Inšpektorát práce v Prešove k zníženiu navrhovanej výšky pokuty. Účastník konania nepredložil také doklady, ktorými by vyvrátil skutočnosti konštatované v protokole. Z toho dôvodu nemôže Inšpektorát práce akceptovať žiadosť starostu obce, aby bola pokuta odpustená."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.