drevenej dedine z rúk levočského rezbára Jána Školníka a reliéfoch Michala Dragúňa z Nálepkova nájdu na výstave aj práce prednostu novoveského okresného úradu Juraja Beňu. Verejnosti sa predstavuje ako zberateľ samorastov, ktoré pretvára na netradičné drevené svietniky, stojany, kvetináče a iné úžitkové či dekoratívne predmety.
Čas volieb sa blíži, preto sme J. Beňovi položili otázku, či v tomto prípade nejde o šikovný a netradičný prevolebný ťah. Odpoveď bola odmietavá. "Agentúra pre rozvoj turizmu realizuje projekt Obnova tradičných ľudových remesiel na Spiši. Táto výstava je jeho súčasťou. Okrem tradičných rezbárov sa hľadalo aj niečo nové, atypické. A keďže sa mne vie, že sa venujem samorastom, bol som oslovený. Sám som zvedavý, ako sa príjme tento druh ani nie umenia, skôr zberateľstva," hovorí prednosta.
Zbieraniu a úprave samorastov sa venuje už desať rokov. Prechádzky po lese sú pre neho relaxom a dobíjaním bateriek. "Na zbieranie húb som, priznám sa, ľavý. Muchotrávku od pečiarky síce rozoznám, no nezbieram ich a rodina má aspoň istotu, že ich neotrávim. V lese si skôr všimnem samorasty. Prírodu vnímam celkom ináč, všímam si každý strom, konáre, korene a fantazírujem, čo by z toho mohlo byť. Sú samorasty, z ktorých môže byť okresný predmet alebo úžitkový predmet. A potom sú konáre či korene, ktorá zbieram na kopu a keď dozrie čas, vytiahnem ich a poviem si z tohto môže byť kvetináč alebo svietnik alebo držiak na poháre," prezrádza J. Beňa. Priznáva, že jeho koníček si vyberá daň v podobe doráňaných prstov. Pri úprave samorastov sa totiž nebojí vziať do ruky nôž aj dláto. Hotovými dielkami zvykne obdarúvať priateľov. Ako vraví, fľašu môže kúpiť každý, no zaujímavý samorast ako suvenír je netradičným darom.
Na otázku Spišského denníka KORZÁR, či by v prípade odchodu z komunálnej politiky venoval rezbárčeniu, však odpovedal rovnako zamietavo: "Mám v hlave víziu, ako by sa zo samorastov dali vo veľkom robiť aj iné veci, napríklad kreslá, ale to je zatiaľ len predstava."
Kurátorka výstavy Dana Rosová považuje práce troch spišských rezbárov za názornú ukážku rozmanitých techník práce s drevom, surovinou, ktorej na Spiši stále bolo dostatok. Výstava je v Múzeu Spiša otvorená do 9. októbra.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.