jeho začiatky veštili čosi nezvyčajného. V jednom z augustových čísiel nášho denníka v článku Poľnohospodári vranovského regiónu obilie zožali, ale nemajú ho kam vyvážať sme v súvislosti s vranovským Poľnonákupom priniesli začudovanie riaditeľa Regionálneho odboru ministerstva SR v tomto okresnom meste Jozefa Voľanského: "Sú tam len čierni šerifovia a psy. Všetko je zatvorené. Zmluva na verejný sklad bola pripravená s Intervenčnou agentúrou a teraz sa tam nedohovoríme s nikým." Bola to však len predzvesť ďalších interesantných skutočností.
Júlová správa ochraňovateľa štátnych zásob obilia, ktorým v tomto prípade je na zmluvnom základe so Správou Štátnych hmotných rezerv (ŠHR) vranovský Poľnonákup, sa ešte nezmieňovala o zmenách v množstve uskladňovaného obilia zo štátnych rezerv. O nich sa zmieňovali až neskoršie signály pravdepodobne od bankových inštitúcií, ktoré na túto skutočnosť upozornili aj ministerstvo pôdohospodárstva. Istrobanka po tom, čo jej neboli v stanovenom termíne splatené cenné papiere za obilie, požiadala ministerstvo o vykonanie kontroly v Poľnonákupe vo Vranove nad Topľou. "Oficiálne stanovisko sme k tomu nevydávali, iba riaditeľ odboru kontroly ministerstva nás informoval, že tam je naozaj podozrenie, že tam obilie chýba. Ale ešte sa nevie, ako dopadlo naše obilie z Intervenčnej poľnohospodárskej agentúry," vyjadrila sa pre náš denník hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva SR Anna Majkutová. Výsledkom kontroly je už podanie trestného oznámenia. Podľa dostupných informácií štát zo svojich zásob v tomto Poľnonákupe prišiel pravdepodobne o vyše 2 600 ton obilnín.
Prvá kontrola vo vranovskom Poľnonákupe po signáloch, že niekto začal používať štátne zásoby obilia bez vedomia zástupcov štátu mimo zmluvných vzťahov, sa uskutočnila 22. augusta a jej členovia, medzi ktorými bol aj zástupca Správy ŠHR, mali problémy sa vôbec dostať do areálu skladísk. "Mali tam niektoré nedorozumenia," diplomaticky sa k tejto skutočnosti vyjadril predseda Správy ŠHR Stanislav Rajec a dodal: "Vydali sme okamžitý zákaz manipulácie s týmito zásobami. Lenže v Poľnonákupe vo Vranove nad Topľou ho nerešpektovali. Napriek zákazu sa obilie vyskladňovalo ďalej." Predseda Správy ŠHR preto rozhodol o vyslaní ďalšej špecializovanej kontrolnej skupiny za účasti polície do vranovského Poľnonákupu. Množstvo obilia zo štátnych zásob, s ktorým sa neoprávnene manipulovalo, bude známe až po tejto komplexnej kontrole.
Tá by sa mala začať práve dnes. Je však otázne, ako sa ku kontrole postavia noví vlastníci Poľnonákupu vo Vranove nad Topľou po skúsenostiach z predchádzajúcej previerky. "Konateľ firmy je ťažko zastihnuteľný. Vo Vranove nad Topľou sa ukazuje málo. Adresu má v Bratislave, ale aj na nej sme ho nezastihli. Využili sme tradičné overené zákonné kroky, ktoré nám vyplývajú zo zmluvy a zo zákona o štátnych hmotných rezervách, a naplánovali sme kontrolu. Firma nám musí umožniť kontrolu za účasti zodpovedných ľudí. Konateľ firmy bol o umožnenie kontroly dostatočne skoro vyzvaný," upresnil ďalší postup S. Rajec.
Môže však nastať aj situácia, že práve kompetentní pracovníci firmy počas pobytu členov kontrolnej skupiny nebudú v Poľnonákupe vo Vranove nad Topľou k dispozícii. "Na to tam ide aj polícia, aby dokumentovala aj túto skutočnosť. Keď nám neumožnia vykonanie kontroly, tak už aj to je porušením zmluvy a aj na to by sme mohli dať trestné oznámenie," upozornil na právne dôsledky S. Rajec.
Trestné oznámenie Správa ŠHR podľa všetkého podá aj za neoprávnenú manipuláciu s obilím zo štátnych rezerv, ale až po zistení jeho skutočného vyvezeného množstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.