konkurzu si pracovníci i verejnosť veľa sľubovali. Verili, že výrobou oživený podnik sa podarí zachovať ako celok a taký ho aj predať záujemcovi. Pripomíname, že všetky predchádzajúce privatizačné pokusy nevyšli, preto Ministerstvo zdravotníctva SR pristúpilo ku konkurzu. Ubehlo len niekoľko týždňov od vymenovania správcu a ako prvá informácia, ktorá prenikla na verejnosť je hromadné prepúšťanie.
Správca konkurznej podstaty majetku úpadcu Imuna, š. p., Šarišské Michaľany JUDr. Vladimír Kucharčík a vedenie podniku iniciovali stretnutie so základnou odborovou organizáciou, aby ich informovali o súčasnom ekonomickom stave podniku a prerokovali s nimi hromadné prepúšťanie. Správca i manažment konštatovali, že príjem finančných prostriedkov na účet podniku je aj napriek vyvinutému úsiliu mimoriadne nízky. Argumentovali, že nepostačuje ani na krytie základných potrieb podniku. V hromadnom prepúšťaní vidia opatrenie, ktoré má zlepšiť ekonomickú situáciu, zachovať výrobnú činnosť a neprehlbovať zadĺženosť podniku.
Podľa rozhodnutia k 1. októbru by teda mali s trojmesačnou výpovednou lehotou prepustiť 67 zamestnancov. Medzi nimi 38 robotníkov a 29 technicko-hospodárskych pracovníkov, pričom prevažne ide o ľudí z divízie infúznych roztokov a pracovníkov, ktorých práca je úzko spojená s touto divíziou. Zdôvodnili to tým, že im nevedia zabezpečiť prácu v podniku a už dlhodobo poberajú 60 percent mzdy.
Toľko oficiálne fakty. Nás však zaujímalo stanovisko odborárov, keďže medzi adeptmi na výpovede sú aj ich členovia a oslovili sme predáka Františka Zajaca. "Sme rozhodne proti akémukoľvek prepúšťaniu, lebo v našom regióne si títo ľudia prácu nenájdu. Sme za to, aby hľadali iné riešenia. Naše stanovisko bolo označené za alibistické, lebo je to vraj potrebné opatrenie na záchranu ďalších zamestnancov. Údajne sa vedenie bude snažiť hľadať výrobného nájomcu do doby, kým sa podnik predá," reagoval a F. Zajac a na vysvetlenie dodal: "Faktom je, že pohľadávky Imuny sú okolo 30 miliónov korún. Žiadali sme ministra o pomoc pri riešení tohto stavu, ale nereagoval. Dva týždne pred voľbami už zrejme ani nebude. Prvá schôdza veriteľov bude 23. septembra, teda deň po voľbách a až potom bude ustanovená Rada veriteľov. Kedy a aké kroky urobí nová vláda, to nikto netuší. Dovtedy môže byť Imuna nielen na kolenách, ale pod zemou."
V tej súvislosti pripomíname, že v Imune je zlá ekonomická situácia už niekoľko rokov a jej 434 súčasných zamestnancov s podnikom, ku ktorému majú blízky vzťah, prežili všelijaké búrky. Obdobie veľkej produkcie, bez práce a 60 percentami mzdy, niekoľko pokusov vstupu strategického investora a najčastejšie s obavou o stratu miesta v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti a takmer nulovou pracovnou ponukou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.