doteraz sa nemôže pochváliť takou vymoženosťou, ako je vodovod. Samozrejme, v obci chýba aj kanalizácia, ale zato od roku 1998 obec je už splynofikovaná.
Starosta obce Michal Dvorjak chýbajúci vodovod zdôvodňuje tým, že okres vo všeobecnosti patrí na chvost zoznamu napojenosti obyvateľstva na vodovodnú sieť v rámci Slovenska. Obyvatelia Čierneho nad Topľou berú vodu zo studní. Nie zriedka štyria-piati susedia chodia po vodu do studne k jednému. V časti obce však aj studne vysýchajú v čase sucha, ako to bolo aj tohto leta.
To by bolo však len časťou problému. Horšia vec je, že voda nie je vo všetkých studniach hygienicky nezávadná. "Keby sme urobili komplexný rozbor vody, tak sa obávam, že len pár studní bolo dobrých. Ľudia si dajú spraviť rozbor na dusičnany a základné vecí a sú spokojní. Hovorím, že nevedia, čo pijú," tvrdí M. Dvorjak.
Táto situácia by sa však čoskoro mala zmeniť. Obecný úrad v Čiernom nad Topľou sa rozhodol pustiť do výstavby vodovodu. Hoci aj s rizikom, že ich spočiatku bude musieť úverovať dodávateľská firma. Umožnili to finančné prostriedky, ktoré obec dostala z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu. Vďaka tomu sa obec konečne vysporiadala so štvorročným dlhom za výstavbu plynovodných rozvodov.
"Konečne sme sa zbavili toho bremena a teraz ideme do vodovodu. Ani som nepočítal, že s prácami začneme už teraz, ale pomohli peniaze od plynárov," zastrájal sa M. Dvorjak, hoci určitú obavu z úverovania obce dodávateľskou firmou predsa len má: "Budeme si musieť viac strážiť náklady, lebo časť prác budeme financovať z vlastných obecných prostriedkov. Výkopové práce zabezpečujeme cez zamestnancov na verejnoprospešných prácach." Starosta odhaduje náklady na výstavbu vodovodu na 15 miliónov korún, ale podotýka, že je to len hrubý odhad: "Verím, že to zrazíme."
V Čiernom nad Topľou čakajú aj na príspevok z bývalého vodohospodárskeho fondu, hoci sú si vedomí, že fond nedisponuje príliš veľkou čiastkou financií. Ak všetko pôjde dobre, tak už na budúci rok by chceli mať vodu aspoň v jednej časti obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.