kráľovského mesta spod Tatier znova vrátil na "rodnú hrudu".
Do Kežmarku doniesol niekoľko olejov, akvarelov, temperov i rytín s cieľom pripomenúť sa tunajšej zatiaľ nie veľmi početnej, ale postupne rozrastajúcej sa umeleckej obci. "Kežmarok opeknel, vybudoval sa. Sú tu detaily, ktoré robia Kežmarok, Kežmarkom. Život i remeslá tu začínajú ožívať. Myslím si, že Spiš začína byť konečne zaujímavý aj pre Európu. Aj kvôli tomu som sa sem vrátil," povedal nám na vernisáži výstavy V. Pirchal. Ako dodal, nemenej vážnym dôvodom, prečo sa do Kežmarku vrátil, bola aj ponuka majiteľky galérie Carmen Kováčovej.
Región Spiša sídli v duši výtvarníka od detstva. Autor však dáva vo svojich maľbách dôraz na vzťahy. "Ide mi o intímne pohľady detailov, ktoré vsúvam do záznamu a podobne, ako v hudbe to začína ožívať až v celkovej kompozícii. Dielo má svoj dej a razanciu," vysvetľuje V. Pirchal.
Pokiaľ ide o techniky, každá má pre výtvarníka, ktorého diela obdivovali v takmer v celej Európe, osobité čaro. Rád pracuje s materiálmi. Kombinuje maľbu s kovom, vnáša do nej prvky, ktoré objavuje v krajine, napríklad minerály, alebo kameň.
V neďalekom Poprade, žije a tvorí iba veľmi krátko. Presťahoval sa sem z Kremnice, kde pôsobil ako pedagóg. Ešte pred tým sa na desaťročie usadil v juhoslovenskej Galante. Dianie veľkého centra nebude výtvarníkovi chýbať. Nikdy totiž neinklinoval k tomu, aby bol, ako umelec v epicentre diania. "Vyhovujú mi mestá do 100-tisíc obyvateľov, kde sa ľudia navzájom poznajú. Tam sú vzťahy pod kontrolou a ľudia od fachu sa poznajú. Myslím si, že práve to určuje zmysel života," uzavrel akademický maliar.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.