svojej existencie sa jeho dvom majiteľom, Miroslavovi Navrátilovi a Marekovi Uhrínovi, podarilo z prvotnej idey vybudovať funkčný podnik, ktorý je čitateľskou verejnosťou často označovaný za jedno z najlepších kníhkupectiev na východnom Slovensku.
"Začiatky boli zaujímavé. Možno, že sme v nich boli trochu veľkí idealisti, ale to podľa mňa nebolo na škodu. V roku 1992 sme cítili určitú medzeru na miestnom trhu. S potravinami, zeleninou, či elektronikou tu už totiž vtedy podnikal každý, s knihami nikto. Keď sa aj našla svetlá výnimka, jej ponuka bola veľmi strohá. Možno, že práve vďaka nášmu idealizmu sme vycítili presvedčenie, že my dokážeme urobiť niečo oveľa lepšie," spomína na september z pred desiatich rokov Miroslav Navrátil. V otázke spomínanému idealizmu mu jasne dáva za pravdu aj Marek Uhrín. "S prvou myšlienkou prišiel Miro. Ani som nevedel do čoho idem, a asi ani on... V každom prípade sme sa do toho pustili s nadšením, ktoré nám našťastie ostalo dodnes a nenarušili ho ani byrokratické zápasy, s ktorými sme sa museli neskôr popasovať," tvrdí.
Obaja spoločníci hodnotia svoje začiatky slovami: veľmi ťažké. Prvé prenajaté priestory získali na neosvetlenom poschodí domu. V dôsledku toho k ním prví zákazníci zablúdili skutočne iba vďaka náhode. Prvoradou úlohou v tom čase bolo prežiť čo znamenalo niečo predať. "V prvých dvoch rokoch nás občas prepadli chvíle, kedy sme skutočne nevedeli kadiaľ ísť," priznávajú obaja. So spomínaným štartom sú však pojené aj úsmevné príhody, na ktoré dodnes radi spomínajú.
V rámci firmy sa doslova kultovou stala ich legendárna jazda do Prahy, počas ktorej nakúpili také množstvo kníh, že nimi svoju staručkú Škodu 100 doslova prelomili v páse. Do pamäte oboch spoločníkov sa rovnako navždy vryl aj jeden z prvých zákazníkov. "V asi druhý deň od otvorenia nášho obchodu nás navštívil dosť zanedbaný a podgurážený Róm stredného veku, ktorý si u nás na počudovanie kúpil mikroknižočku "Mé zlozvyky při čtení". Do dnes, pri pomyslení na to, ako sa táto knižočka vyníma na poličke nejakej chatrče v rómskej osade nás chytajú kŕče smiechu," vykreslil nám veselú historku Miroslav.
Zlomovým bodom pre tunajšie známe kníhkupectvo bolo získanie prízemných priestorov v centre mesta, do ktorých si už našli cestu stáli zákazníci. Aj keď tento obchodík disponoval plochou dav krát dva metre, právo on položil základy dnešnej podoby Alter Ega. "Dnes vieme, že naša voľba bola dobrá. Robíme prácu, ku ktorej máme vzťah. Na každý ďalší deň v práci sa tešíme a to je asi najväčšia satisfakcia," tvrdia obaja, dodávajúc, že keby stáli znova na začiatku, znova by si zvolili rovnakú cestu.
"Rozdiel by bol len v tom, že do podnikania, by sme sa vrhli nie pred desiatimi rokmi, ale hneď 17. novembra 1989. Vtedy sa začalo s predajom tzv. indexových kníh, na ktorom mnoho našich kolegov akcelerovalo k výšinám, alemnoho z nich si aj polámalo väzy. V čase, keď sme začínali my, sa už knižný trh pomaly dostával do krízy. Časy, kedy sa autori ako Cook či Steelová, predávali na stovky, vystriedala doba, kedy sa aj takéto esá predávajú maximálne na desiatky kusov," konštatuje Marek Uhrín vysvetľujúc však, že kníhkupectvo nie je v prvom rade o "biznise". Vo svojom obchode preto držia aj knihy, o ktorých dopredu vedia, že to nie sú práve bestsellery. Z ich ponuky na pultoch Alter Ega však majú jednoducho dobrý pocit... Určite aj tento fakt stojí za úspechom ich firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.