kongrese s medzinárodnou účasťou. Medzi prednášajúcimi boli aj českí, rakúski a švédski kolegovia, ktorí sa prišli podeliť so svojimi liečebnými postupmi.
Zaujímalo nás, prečo sa tentoraz stretli na východe Slovenska.
"V Prešove sa chirurgický kongres ešte nekonal a pre nemocnicu to znamená akt dôvery. Na druhej strane je to aj istou satisfakciou pre tunajšiu nemocnicu, ktorá má veľkú spádovosť, výkonnosť v počte operácií, v širokom spektre a v neposlednom rade, má aj dobré výsledky," povedal nám predseda organizačného výboru, inak primár chirurgického oddelenia teraz už Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove MUDr. Karol Kyslan.
Ústrednou témou kongresu sú stále aktuálne náhle situácie v brušnej chirurgii, hrudnej, cievnej a úrazovej. Nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách trvá vysoká chorobnosť a úmrtnosť na náhle príhody. Vari aj preto si chirurgovia opäť pripomenuli, že popri chirurgickom výkone a liečebnom postupe je rozhodujúci čas. Hoci na okraj odborných tém, porovnávali tiež spoločenskú atmosféru a zhodne konštatovali, že pacienti často prichádzajú k lekárovi neskoro a podceňujú varovné príznaky chorôb. Od včasnej diagnostiky totiž závisí aj úspešná liečba.
Nedalo nám, aby sme sa primára K. Kyslana neopýtali, či si z ostatných dní spomína na nejakú z dôležitých operácií. "Najdramatickejšie sú vždy tie stavy, ktoré si vyžadujú rýchly zásah pri krvácaní. Mali sme pacienta po operácii brušnej výdute. Nečakane začal krvácať z tráviaceho traktu. Zistili sme, že krváca z tepny do dvanástorníka. Hyperurgentným zásahom sa nám podarilo zachrániť mu život."
Zložitá situácia v zdravotníctve nie je žiadnym tajomstvom a K. Kyslan nám potvrdil, že aj prešovská nemocnica trpí zlou finančnou situáciou, nedostatkom liekov, zdravotníckeho materiálu či diagnostických prístrojov, hoci vedenie vychádza chirurgom v ústrety v rámci daných možností. "Verím, že sa situácia zmení k lepšiemu a zrealizuje sa obnova diagnostického a operačného vybavenia, lebo medicína napreduje a spôsoby operatívy tiež. Hoci máme štandardné vybavenie je nevyhnutné skvalitniť ho, v niektorých prípadoch obnoviť," reagoval na okraj prezentácie výrobcov najmodernejších diagnostických a liečebných prístrojov na kongrese. Všetky sú síce finančne náročné, ale podľa jeho slov, nie nedosiahnuteľné.
Zaujímal nás tiež jeho názor na to, či sa môžu porovnávať s českými kolegami z hľadiska odbornosti, ale aj podmienok. Podľa K. Kyslana je rozdiel najmä v podmienkach. Majú lepšie vybavenie v nemocniciach a hoci na prvý pohľad zápasia s podobnými starosťami v rezorte, vzťah lekár-pacient-poisťovňa je na inej báze, ako u nás.
Potvrdil nám to aj prednosta 3. chirurgickej kliniky Praha-Motoly Prof. Pavel Pafko. Pôsobí v meganemocnici s 2 200 lôžkami pre deti aj dospelých a zaoberá sa všeobecnou a hrudnou chirurgiou. "Ťažko môžeme striktne porovnávať, lebo sú rôzne nemocnice. V globále je však odpoveď jednoduchá, hoci pre politikov nepopulárna. Európska medicína chce európske peniaze. Tých je na Slovensku menej ako v Čechách a z toho vyplývajú aj podmienky a úroveň v starostlivosti," uviedol a jedným dychom dodal, že profesionalita a odbornosť slovenských kolegov je na rovnakej úrovni, o čom svedčí aj tento kongres. "Skúsenosti a zlaté ruky však nestačia, do rúk potrebujete prístroje."
Ocenil tiež organizačnú prípravu kongresu. Podľa P. Pafka, za takú prípravu by sa nemuseli hanbiť v Bratislave, ani v Prahe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.