vypuklejší predovšetkým v menších školách, situovaných v obciach so značným percentom rómskej populácie.
Typickým príkladom je Základná škola v obci Rakúsy. Jej riaditeľ Ján Fiolek nám súčasnú situáciu ilustroval na názorných číslach. "Keď som sem prišiel v roku 1991, mali sme 121 žiakov. Dnes ich je 426," vysvetlil. Školské priestory sa pritom "nafúknuť" nedajú. Prapríčina problému je známa. Populačná explózia v rómskych osadách. Osobitnou kapitolou sú preto prvé ročníky. Tých v Rakúsoch na začiatku školského roka otvorili sedem. V každom z nich je 24 detí. "Už niekoľko rokov ideme na dvojzmennú prevádzku. Prvá časť žiakov sa učí od ôsmej do obeda. Druhá nastupuje od trinástej do sedemnástej. Tento systém nevyhovuje ani žiakom ani učiteľom. Iná cesta však nie je reálna," tvrdí J. Fiolek.
Dvojzmennosti sa zatiaľ vyhýbajú vo Veľkej Lomnici, kde situáciu zachraňuje druhá školská budova postavená priamo v rómskej osade. Jej fyzický stav je však kritický. "Je to stará montovaná búda. Každým dňom sa môže stať, že v nej hygienik zakáže vyučovanie. To, by bol ale totálny kolaps," myslí si riaditeľ tunajšej ZŠ Ladislav Husár. Obecná škola by žiakov z osady kapacitne neprijala. Okrem toho, by to však podľa neho znamenalo aj praktický kolaps školskej dochádzky v obci. "Rómske deti chodia do školy preto, že je tam sucho a teplo. Aj v zime tam prakticky zbehnú len v papučkách a košieľkach, lebo to majú maximálne 50 metrov z domu. Ak, by mali chodiť do obce, dve tretiny z nich by určite neprišli," tvrdí L. Husár, ktorý sa ďalej vyjadril, že jeho sedem učiteliek, ktoré učí v spomínaných podmienkach, by malo dostať medailu za statočnosť.
Veľmi ťažké to majú aj učitelia v Jurskom. Priestorová situácia je tu považovaná za najkritickejšiu. Učitelia nevedia čo je to kabinet, deti čo je to šatňa. Všetko bolo prebudované na učebne. "Škola praská vo švíkoch. Reálne nám hrozí trojzmennosť, čo je doslova nereálny stav. Minulý rok sme sa mu vyhli len za cenu toho, že sme prebudovali chodbu na triedu," dozvedeli sme sa od riaditeľky ZŠ v Jurskom Anny Tkačíkovej. Podľa nej však takýto stav nie je ďalej udržateľný a systém vyučovania v škole sa v priebehu nasledujúcich rokov zrúti.
Pomocnú ruku sa preto podujal podať obecný úrad. Poskytol škole svoje pivničné priestory, z ktorých sa stali tiež nútené triedy. "Jediným riešením je postaviť novú školu. Na to však nie sú peniaze," tvrdí riaditeľka, ktorej pritom dáva za pravdu aj starosta obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.