no potešilo ju, keď jej syn s nevestou prejavil záujem pristavať si k horárni nadstavbu. Pre majstrov, ktorí sa pomaly schádzajú k stavbe preto nakúpila množstvo poživne. Dokonca dve svine.
"Čo s tým, veď sa to všetko pokazí. A ako tu budem pre Boha žiť," bolo prvé, čo sa Márii Čarnogurskej prehnalo začiatkom tohto týždňa mysľou, keď jej doručili oznámenie spoločnosti Prompt, v ktorom jej dotyčná firmy líči, že jej usadlosť bude v najbližších dňoch definitívne odpojená od prívodu elektrickej energie. "Žijem tu už roky. Doteraz som tu nemala žiaden väčší problém. Až na dodávku elektriny. S tými začali problémy v momente, keď sa do hospodárskych problémov dostal miestny Tatraľan. Do toho, času mi dodával elektrinu bez problémov a ja som za ňu poctivo platila. A zrazu toto...," zúfa si Mária Čarnogurská, ktorej reálne hrozí život na samote ponorenej v nočnej tme.
Odber elektrickej energie pre nehnuteľnosť pani Čarnogurskej poskytoval kežmarský Tatraľan zo svojej prevádzky 02 známej ako "Pradiareň". Po tom čo, sa firma dostala do konkurzu, spomínanú časť Pradiarne kúpila firma Toreal. Tá prenajala priestory firme Prompt, ktorá vlastne v otázke dodávok energie pani Čarnogurskú "zdedila". Prvé problémy medzi ňou a novým dodávateľom energie podľa nej začali na jeseň minulého roka, keď firma Prompt doručila Márii Čarnugurskej list, v ktorom jej oznámila, že k 31. 10. 2001 odstupuje od dohody o cene za sprostredkovanú elektrickú energiu a od uvedeného dátumu aj odstavuje jej dodávku.
V súvislosti s týmto problémom sa v novembri 2001 na Mestskom úrade (MÚ) v Kežmarku zišli zainteresované strany, ktoré dospeli k provizórnemu, ale pre pani Čarnogurskú, pozitívnemu riešeniu. Dodávka elektrickej energie nebola prerušená. To však majiteľke horárne hrozí v súčasnosti znova. Firma Prompt opúšťa pradiarenský areál a v súvislosti s tým za sebou "páli mosty" týkajúce sa dodávok elektrickej energie.
Informovať sa, ako to bude s pani Čarnogurskou sme sa včera pokúšali priamo v kežmarskej prevádzke firmy Prompt. Jej konateľ Ing. Ján Kabát nám však telefonicky odkázal, že nám k danej téme neposkytne žiadne stanovisko.
Pomocnú ruku ponúka Márii Čarnogurskej v poslednej chvíli mesto Kežmarok. Na dnešnú desiatu hodinu ráno zvoláva schôdzu zainteresovaných strán, ktorá dá pravdepodobne odpoveď na otázku, či si pani Čarnogurská o pár dní bude svietiť sviečkami.
Mesto by však bolo schopné riešiť otázku dodávky elektrickej energie pre horáreň pani Čarnogurskej aj vo vlastnej réžii.
"Už pred časom sme si k danej veci dali na vlastné náklady vypracovať projektovú dokumentáciu. Samotné napojenie však v sebe skrýva vážne finančné háčiky," tvrdí vedúci odboru výstavby a životného prostredia MÚ v Kežmarku, Štefan Zima. Prvým z nich je ten, že jediná prípojka elektrickej energie, na ktorú by mohli napojiť usadlosť, patrí členom neďalekej záhradkárskej osady. Tú záhradkári vo vlastnej réžii a za jej využívanie by určite žiadali peniaze. Drahé, by bolo aj samotné prepojenie, ktoré by vyšlo rádovo stá tisíce korún. "Mesto na to v súčasnej situácii žiaľ nemá. V každom prípade však budeme jednať a hľadať riešenie v plný prospech pani Čarnogurskej," tvrdí Š. Zima.
V to verí aj Mária Čarnpgurská, ktorá je ochotná bojovať. "Raz som už písala prezidentovi. Urobím tak zas. Nemám čo stratiť," tvrdí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.