hygienické kritériá. Rok 2003 je pre slovenské výrobné spoločnosti posledný, keď môžu vyrábať podľa momentálne platných hygienicko-veterinárnych noriem. Do spektra slovenských podnikateľov, ktorí budú musieť inovovať svoje prevádzky patrí aj MäsoSpiš s.r.o. v Spišskej Novej Vsi. Konkrétna zmena sa v tomto prípade týka prevádzky bitúnku a rozrábky mäsa na Mlynskej ulici v Spišskej Novej Vsi. Obidve totiž vlastnia prívlastok zastarané a v nesúlade s vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva SR.
"Napriek tomu, že vlastníme certifikát ISO 9002 na výrobu mäsových výrobkov, zatiaľ nemôžeme ešte naše výrobky označiť oválnou pečiatkou Európskej únie," vysvetlil nám generálny riaditeľ MäsoSpišu Ing. Marián Užák. "Budova, v ktorej sídli bitúnok je stará, postavená bola ešte v roku 1928," uviedol jeden z nevyhovujúcich aspektov M. Užák. MäsoSpiš v súčasnej dobe stojí teda pred realizáciou dvoch inovačných krokov. "V prvom rade rozšírime terajšiu prevádzku na Podskale. Na toto stredisko presunieme spomínanú rozrábku mäsa," vysvetlil M. Užák. Momentálne, na svete sú už projekty aj týkajúce sa novej stavby. "Z potrebných 35 miliónov korún už máme k dispozícií 70 percent finančných prostriedkov. S realizáciou stavby začneme už v tomto roku a v tomto časovom úseku plánujeme preinvestovať desať miliónov korún," upresnil M. Užák.
Bitúnok na Mlynskej ulici, ktorý slúži na porážku zvierat zo spádovej oblasti severného a východného Slovenska bude však svoju činnosť musieť ukončiť. "Ako náhradu chceme sprevádzkovať bitúnok na Markušovskej ceste v Spišskej Novej Vsi, ktorý momentálne vlastní fyzická osoba. Terajšie plány hovoria, že prevádzku na by zastrešovala akciová spoločnosť. Jej majoritní akcionári by boli chovatelia zo severného a východného Slovenska," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti MäsoSpišu, ktorá by v tomto prípade bola jedným z členov spomínanej akciovej spoločnosti. Kým na bitúnku na Mlynskej ulici sa denne porazí dvesto ošípaných a dvadsať kusov hovädzieho dobytka. Plánovaná kapacita novej prevádzky by mala byť tisíc ošípaných denne. "Plánovaná výstavba sa však v žiadnom prípade nezaobíde bez ekonomickej pomoci štátu," povedal na margo finančných nákladov M. Užák. V súčasnosti prevádzku bitúnku na Mlynskej ulici zabezpečuje 45 zamestnancov firmy.
Ako uviedol generálny riaditeľ MäsoSpišu, cieľom ich firmy nie je exportovať výrobky na európske trhy. Slovensko má nádej stať členským štátom EÚ. Je preto logické, že sprísnené normy budú záväzné aj pre výrobcov, ktorí dodávajú výrobky na domáci trh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.