desaťročí. V tomto týždni totiž Krompachy oslavujú deväťdesiate narodeniny miestnej dychovky, ktorá funguje pod záštitou mestského kultúrneho strediska.
V roku svojho vzniku boli členmi vtedajšej dychovej hudby robotníci krompašskej továrne. Dnešný kolektív tvoria Krompašania rôznej vekovej kategórie, aj keď podľa dirigenta Jána Lörinca, dychová hudba nie je žáner, ktorý by lákal súčasnú mladú generáciu. Preto nečudo, že väčšiu členskú základňu dychovky tvoria práve seniori.
Krompašskí dychovkári v počte 28 navštevujú so svojím repertoárom v rámci Slovenska rôzne kultúrne podujatia. "Skladby si poväčšine zháňame z dostupných materiálov a potom ich upravujeme na vlastné podmienky. Bohužiaľ, chýbajú nám typické slovenské skladby. V tomto totiž náš národ zaostáva za Čechmi," povedal nám J. Lörinc, ktorý v Krompachoch drží dirigentskú taktovku už od roku 1985. Napriek tomu krompašská dychovka disponuje dvomi melodickými prvkami, ktoré vlastnia prívlastok našské. Prvá z nich je Polka Krompašanov, druhá je zase Polka z výletu. Obe skladby skomponoval Jozef Řehák, ktorý viedol dychový orchester od roku 1968 do roku 1974. V čase jeho šéfovania krompašská dychovka zaznamenala kvalitatívne vysokú úroveň.
"V archíve máme nad tristo skladieb. Iba sto z nich však má verejnosť možnosť vypočuť si na našich predstaveniach. Nehráme však iba typické polky a valčíky. V poslednej dobe si naša účasť na rôznych súťažiach vynútila zaradiť do repertoáru aj náročnejšie koncertné melódie," vysvetlil nám J. Lorinc. Krompašskí dychovkári sa však nevyhýbajú ani tanečným zahraničným skladbám. Námetom sú napríklad temperamentné talianske a španielske rytmy.
Podobne ako všetkému, čo v našej krajine zapadá do kultúrnej sféry, aj krompašskej dychovke dýcha na krk dnešná ekonomická situácia. Hudobníci pociťujú hlavne kvôli svojim nástrojom. "Bohužiaľ, nemôžeme si dovoliť kúpiť nové hudobné nástroje, aj keď niektoré už dosluhujú. Hudobníci si ich preto reparujú sami. Minulý rok sme síce kúpili dva nástroje, ale neboli nové," dodal na margo ekonomického pozadia krompašskej dychovky jej dirigent. Pre porovnanie, kým v socializme stál klarinet 1 200 korún, dnešná cena sa vyšplhala na 24 tisíc korún.
Na našu otázku, či krompašská dychovka má nádej dožiť sa storočnice, J. Lorinc odpovedal: "Dúfam, že sa to podarí. Taký veľký kolektív je však ťažké udržať jednak z organizačných, ale aj z ekonomických dôvodov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.