za záchranu Slovenského krasu. Dobrovoľným ochrancom prírody sa podarilo počas dvoch rokov odvrátiť vážne enviromentálne hrozby, ktoré mohli nenávratne zničiť celosvetovo uznané hodnoty najväčšieho slovenského krasového územia. Projekt uskutočnili v spolupráci s obecným úradom v Hrhove, občianskym združením Brečtan z Nového Mesta nad Váhom a vďaka podpore mnohých domácich a zahraničných mimovládnych organizácií.
Podľa jedného z koordinátorov kampane Samuela Pačenovského je jej hlavným prínosom zastavenie rozširovania ťažby vápencov a slieňov v Slovenskom krase, schválenie novely banského zákona s pripomienkami enviromentálnych organizácií, ktoré posilňujú právomoci obce a miestnej štátnej správy pri rozhodovaní o ťažobných zámeroch, ako aj zákaz leteckých postrekov poškodzujúcich biotopy vodného vtáctva a dôslednejšia kontrola chemikálií aplikovaných v chránených územiach. Medzinárodné uznanie získali ekológovia najmä za efektívnosť a šírku kampane, do ktorej zapojili miestnych občanov, verejnú správu, štátne a vedecké inštitúcie, odborníkov, poslancov, politikov, známe osobnosti a médiá. Len zo zahraničia sa za záchranu Slovenského krasu osobne zasadilo viac ako 400 osôb. V marci 2002 ho vláda vyhlásila za národný park, k čomu svojim dielom prispela podľa S. Pačenovského aj Sasakawou ocenená kampaň.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.