vydali Spolok rusínskych spisovateľov Slovenska a Svetový kongres Rusínov so sídlom v Prešove. Bieda Rusínov z domu vyháňala vyšla v tisícovom náklade, výber asi 120 bájok má náklad päťsto kusov. Autor oboch kníh sa narodil v roku 1933 na východnom Slovensku, v obci Kamienka, pôsobí však v Ružomberku. Ide už v poradí o deviatu a desiatu publikáciu. Okrem ďalších siedmych kníh s bájkami vydal i publikáciu O kamienskych majstroch, ktorá sa rozpredala, čo je v dnešných podmienkach v literatúre bežný jav. Pravdepodobne vyjde jej reedícia.
"Bájky píšem preto, lebo vidím, ako ide život. Je taký pestrý a čím ďalej, tým viac sa zdokonaľuje v neresti. Keďže sa zdokonaľuje v neresti a tá je nevyspytateľná, je to vďačná téma, ktorá je podľa mňa večná. Tento žáner má budúcnosť," prezradil nám autor. "Teší ma, keď sa mi podarí výstižná bájka, ktorá ľudí zaujme. Píšem od študentských rokov. Keď som chodil v Prešove do ruského gymnázia, už vtedy som začal písať bájka a nepustilo ma to."
Druhá kniha - Bieda Rusínov z domu vyháňala - je o drotároch a má tri časti.
"Sú to zážitky, spomienky. V prvej časti je rozprávočka, v druhej realistická hra o drotároch, najmä o deťoch. Toto povolanie bolo ťažké práve pre deti, lebo vtedy v rusínskych dedinách, ale nielen v nich, fakticky decko bolo prispievateľom, ak nie priamo živiteľom rodiny. Tretia časť sú spomienky o drotároch."
Mikuláš Kseňák pracoval na tomto diele už v roku 1995. Príbehy drotárov z Kamienky sú skutočné, no viacerí z nich sa vydania nedožili. Ostatní knihu, podľa autorových slov, privítali. Oživila im spomienky na detstvo, i keď ťažké.
"Ako študenti cez všetky prázdniny chodili s krosnou, aby si zarobili na internát, oblečenie, topánky, knihy," povedal M. Kseňák s tým, že v tom čase bola medzi drotármi veľká konkurencia a bol to tvrdý život. "Mal som záujem, aby to vyšlo, lebo to drotárstvo zaniká."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.