poslanci, "spadli z neba". Ako kompenzáciu nákladov mesta za vybudované plynárenské zariadenia totiž naraz pribudlo niečo cez 18 miliónov korún.
Zastupiteľstvo rozhodlo, že najväčšiu časť - dvanásť miliónov - venuje na dostavanie administratívnej budovy mestského úradu. V nej by mal sídliť stavebný úrad, mali by tam byť šatne pre mestských policajtov a zasadačka pre mestských poslancov. Poslanci teda odsúhlasili pôvodný návrh, aj keď rozprava pripomínala (a podľa ohlasov tomu tak bolo nielen na zastupiteľstve, ale aj na mestskej rade a zasadnutí komisií) viac fiktívnu súťaž Skús minúť 18 miliónov než rozpravu parlamentu.
Tak či onak, po štyroch neúspešných pozmeňujúcich návrhoch a po predložení pôvodného návrhu (keďže návrhová komisia sa nezhodla na žiadnom) tento uspel.
Na výstavbu nájomných bytov na Ul. Majakovského a Sabinovskej vyčlenili tri milióny, na rekonštrukciu cesty Surdok 1,003 mil., vodovod v Nižnej Šebastovej milión a na telocvičňu na základnej škole Važeckej tiež milión.
Najviac peňazí, dvanásť miliónov, pridelili na dokončenie priestorov mestského úradu. Boli sme sa včera pozrieť na tvári miesta. Na stavbe mestského úradu je rušno. Ako sme sa dozvedeli, robí sa tam už dlhší čas, napriek tomu, že až do pondelka nebola odsúhlasená, neboli na ňu vyčlenené prostriedky a uznesenie ešte stále nenadobudlo právoplatnosť! Stavbu realizuje firma Unistav.
Ako teda mestská samospráva dospela k rozdeleniu 18 miliónov? Rozprava bola búrlivá. Vystúpilo 15 rečníkov (Kužma, Vojteková, Čižmár, Laca, Herman, Gerlašinský, P. Hurný, Benč, Marcinko, Kohlmayer, J. Hurný, Kahanec, Macák, Benko, Kopčák), medzi nimi všetci prítomní potenciálni kandidáti na primátora.
Prvý vystúpil zástupca primátora Štefan Kužma (SDKÚ). "Čo nám prinesie zasadačka? Bude len jedna z mnohých v Prešove," uviedol a navrhol dať na rekonštrukciu budovy len 4,3 milióna korún, aby sa mohli dokončiť priestory pre stavebný úrad. Argumentoval tým, že mesto už vlani odsúhlasilo štyristotisíc na zakonzervovanie budovy, keďže sa nerátalo s jej dobudovaním. Zvyšné prostriedky navrhol rozdeliť tak, aby sa rozpočet pre výstavbu telocvične na základnej škole Važeckej zvýšil zo sumy jeden milión na 3,2 milióna. Päť a pol milióna navrhol rozdeliť medzi ZŠ Mirka Nešpora (3 mil.) a ZŠ Májové námestie (2,5 mil.), na to, aby školské bazény boli zrekonštruované tak, aby mohli byť kvalifikované ako kúpaliská pre verejnosť.
Kužmov návrh sa nestretol s pochopením. Padlo niekoľko ďalších návrhov, medzi nimi i také, aby bol ponechaný pôvodný návrh. K tejto alternatíve sa priklonili aj Milan Laca, Milan Benč (obaja SDĽ) a Stanislav Kahanec (KDH).
Najostrejšiu kritiku vyslovil poslanec František Gerlašinský (KDH). "Keď sme kedysi dávno uvažovali o tom, dokedy bude mestské zastupiteľstvo vyzerať ako sťahovanie národov, zhodli sme sa, že treba dobudovať priestory. Je hanbou, ak tretie najväčšie mesto na Slovensku, jedno z ôsmich krajských miest na Slovensku, nemá kde posadiť svojich poslancov," argumentoval za vybudovanie zasadačky, pričom podotkol, že zasadnutia na krajskom úrade sa konajú "len z vôle pána prednostu Polačka".
Poslanec Ivan Benko (nezávislý) navrhoval celý návrh stiahnuť. "Každý z nás môže mať pravdu," skonštatoval s tým, že problémom je, že nie sú peniaze.
"Ak dáme peniaze z vlastných prostriedkov, o to menej dostaneme od štátu," povedal primátor Juraj Kopčák (nezávislý) a upozornil, že školy ešte nie sú delimitované. Tento fakt sa, mimochodom, týka aj ZŠ Važeckej, ktorá však prostriedky od mesta dostala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.