obyvateľov evokovali strach o holý život tak, ako to bolo pred 58 rokmi počas krutých a krvavých bojov o kótu Obšár pri Karpatsko - duklianskej operácii (KDO) v 2. svetovej vojne.
Už po druhýkrát tu Slovenská spoločnosť vojenskej histórie a strelcov z historických zbraní usporiadala na záver spomienkového stretnutia pri príležitosti Pamätného dňa obetí Dukly rekonštrukciu bojov z čias KDO. Bolo to opäť úchvatné - tak, ako aj minulého roku pri vôbec prvej ukážke rekonštruovaných bojov z čias KDO na Slovensku a jej aktéri sa opäť na záver dočkali potlesku divákov.
Pokiaľ minulého roku ich na svahy Obšáru v Nižnom Komárniku zavítala asi tisícka, tak teraz bolo divákov najmenej o polovicu viac. Táto obec asi prvýkrát vo svojej histórii zažila dopravnú zápchu, ktorú museli zvládať na záver akcie príslušníci polície. Obec a jej okolie zaplnili autá skoro zo všetkých kútov Slovenska.
Viliam Chovanec a Ladislav Lešť prišli zo Slatviny pri Spišských Vlachoch, aby si oživili spomienky na vojnové časy: "Pamätáme ako sa bojovalo." Ako pamätníci naozajstných bojov si však neodpustili pripomienku: "Keby takto sa bojovalo, tak sú všetci postrieľaní." Nuž ,naozajstná vojna to nebola. Bolo to predovšetkým divadlo pre ľudí. "Ukážka bojov bola upravená tak, aby si oko diváka prišlo na svoje. Sú to určité výseky zo skutočných udalostí. Pre potreby tejto akcie bolo niečo zhustené, niečo zjednodušené," objasnil podstatu dnešných ukážok rekonštrukcie bojov ich aktér Milan Kopecký z Prahy.
Vierohodnosť bojov o kótu Obšár tentokrát zobrazovalo oveľa viac členov klubov vojenskej histórie. Pokiaľ minulého roku organizátori prišli do Nižného Komárnika so 70 aktérmi rekonštruovaných bojov, tak teraz ich bolo okolo 200. Väčšinu z nich tvorili "bojovníci" z českých klubov vojenskej histórie, ktorým sekundovali členovia jedného slovenského klubu. Na dôvažok sa tohtoročnej rekonštrukcie bojov zúčastnili aj členovia jedného klubu vojenskej histórie z Francúzska a jedného klubu z Nemecka, takže na svahoch Obšáru sa rozliehali aj rázne povely v nefalšovanej nemčine. "Útok" striedal "protiútok", na bojisku zostávali desiatky mrtvych a ranených, ktorých sa pod paľbou ujímali zdravotníci a vynášali ich do bezpečia. Rachot paľby z ručných zbraní a pyrotechnických efektov bol skoro ako pri naozajstnom boji a mnohým pripomínal dávne udalosti.
"Ja som to prežila, takže čo budem hovoriť, zapôsobilo to na mňa deprimujúco," zaspomínala si postaršia Stropkovčanka, ktorá si neželala byť menovaná. Dôvod doplnila jej dcéra: "Mamka si pospomínala, ako utekali do lesa." Obyvatelia kraja pod Duklou dodnes s hrôzou spomínajú na kruté a krvavé trojmesačné boje počas Karpatsko - duklianskej operácie v druhej svetovej vojne, ktoré tejto aj tak jednej z najchudobnejších oblastí Slovenska priniesli spustošenie, zranenia a smrť mnohým civilistom. Boje o kótu Obšár svojou krutosťou a krvavými obeťami sa radia na slovenskej strane medzi najťažšie a dajú sa porovnať len s krvavou bitkou o kótu 534 na poľskej strane.
Pokiaľ rekonštruované boje sú predovšetkým o znázornení dobových udalostí a ožívaní spomienkových slávností, skutočné boje len o kótu Obšár pri Nižnom Komárniku si vyžiadali stovky životov príslušníkov 1. Československého armádneho zboru, Sovietskej armády a Wehrmachtu, nehovoriac o desiatkach tisíc obetí, ktoré si vyžiadali boje počas celej KDO.
Táto operácia v 2. svetovej vojne spolu so Slovenským národným povstaním, ktoré vlastne vyvolalo jej urýchlené uskutočnenie, bola jednou z najväčších na území Slovenska a tomu zodpovedá aj pozornosť, ktorá sa dodnes venuje jej spomienke. V sobotu na Dukle a vo Svidníku význam tejto udalosti pripomenula účasť prezidenta SR Rudolfa Schustera, ministrov obrany SR a Českej republiky Jozefa Stanka a Jaroslava Tvrdíka, ministra vnútra SR Ivana Šimka a predstaviteľov Poľskej republiky, Ruskej federácie, Ukrajiny a Bieloruska, ktorí vzdali hold odkazu tých, ktorí tu položili svoje životy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.