aj vojenská história. Práve tá po rozdelení Česko-Slovenska nemá u nás okrem Vojenského múzea vo Svidníku a jeho prírodnej expozície zatiaľ dôstojný múzejnícky stánok. Vojenské múzeum vo Svidníku je v súčasnosti len múzejným oddelením Vojenského múzea v Trenčíne.
Ministerstvo obrany SR si uvedomuje nedostatočnú vybudovanosť vojenského múzejníctva na Slovensku. "Je treba, aby sme vybudovali ucelené vojenské historické múzeum, ktoré bude dobrou základňou pre to, aby tradície - a aj tradície Karpatsko-duklianskej operácie - nezahynuli a aby sa dostávali do mysle našich mladých ľudí, pretože sú mimoriadne aktuálne pre našu súčasnosť," uviedol počas spomienkového stretnutia pri príležitosti Pamätného dňa obetí Dukly odchádzajúci minister obrany Jozef Stank. Spomínaný reprezentatívny vojenský múzejnícky komplex sa už buduje v priestoroch po leteckej základni a na časti letiska v Piešťanoch a jeho súčasťou bude aj Vojenské múzeum vo Svidníku.
Podľa informácie riaditeľa Vojenského historického ústavu v Bratislave PhDr. Pavla Šimuniča, CSc. sa vojenský múzejnícky komplex v Piešťanoch vybuduje v niekoľkých etapách do roku 2008. Prvá etapa, ktorou je prevádzkovo-depozitný a výstavný komplex vo vyčlenených objektoch na letisku Piešťany, sa nákladom 12 miliónov korún už realizuje a v priebehu októbra by rekonštrukčné práce mali byť dokončené. V súčasnosti sa pripravuje preprava dvoch stíhačiek MiG-23, ktoré Slovensku darovala vláda Českej republiky. Jedna bude ako múzejný exponát umiestnená v Košiciach a druhá v Piešťanoch.
Vojenské múzeum vo Svidníku má byť súčasťou tohto komplexu. Ale v akom postavení? "Plnilo by hlavne funkciu regionálneho vojenského múzea, ktoré sa v prvom rade bude zaoberať vojenskými dejinami regiónu s dôrazom na Karpatsko-dukliansku operáciu. K tomu by sme v roku 2004 chceli zrealizovať ďalšie rozšírenie expozície," uviedol P. Šimunič. Vojenské múzeum vo Svidníku prv spomenutú funkciu plní v plnom rozsahu už teraz, pretože v roku 1996 svoju expozíciu rozšírilo aj o dokumentovanie bojov v tomto regióne počas 1. svetovej vojny. P. Šimunič prezentoval aj ďalšie zámery: "Našim úmyslom je pokračovať cestou Vojenského múzea vo Svidníku a samozrejme aj Ústredného Vojenského historického múzea v takých prezentáciách formou rekonštrukcii bojov, ako to teraz bolo na výšine Obšár. Táto akcia bola skutočne mimoriadne vydarená. Múzeu vo Svidníku by sme chceli postupne vrátiť pozíciu, ktorú malo voľakedy pri rozvoji bojových tradícií. Ale zatiaľ to je len v úvahách."
P. Šimunič mal na mysli zapojenie Vojenského múzea vo Svidníku do rôznych slávnostných aktov spojených so štúdiom na vojenských školách. "Vzhľadom na to, že Brusilovova ofenzíva v rokoch 1914 a 1915 ako aj Karpatsko-duklianska operácia v roku 1944 boli z vojenského hľadiska mimoriadne špecifické operácie, našim zámerom je urobiť ich zaujímavými aj pre frekventantov vysokých a stredných vojenských škôl podľa náplne učiva. Mohla by sa pre nich pripraviť rekonštrukcia týchto bojov povedzme s využitím štábnych prostriedkov. Bolo by to pre nich oboznámenia sa s operáciami v teréne."
Činnosť Vojenského múzea vo Svidníku by teda mohla byť v budúcnosti ešte pestrejšia. Jeho význam vzrastie aj tým, že Vojenský historický ústav v Bratislave, ktorý organizačne zastrešuje vojenské múzejníctvo, má v úmysle regionálne pokryť vojenskými múzeami čo najširšiu oblasť Slovenska. Budované vojenské múzeum v Piešťanoch na západe Slovenska by bolo centrom, Vojenské múzeum vo Svidníku by pokrývalo východ Slovenska a na strednom Slovensku takúto úlohu plní Múzeum SNP v Banskej Bystrici. To síce spadá pod ministerstvo kultúry, ale je v prevažnej miere vojenským múzeom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.