Ústavu pamäti národa. Zo svojich radov navrhuje Emila Šveca z Piešťan, Štefana Alexandra Madaya z Brezna a Štefana Pazderu z Prešova.
SZBČPV vysoko oceňuje prijatie zákona o Pamäti národa v tomto významnom období integrácie SR do EÚ a NATO ako prostriedok preukázania spoľahlivosti SR v spoločnosti demokratických štátov, hoci jeho účel po dvanásťročnom oneskorení je viac-menej symbolický.
"S poukázaním na skutočnosť, že politickí väzní boli po novembri 1989 vytesnení na okraj politického diania, hoci majú ako prví právo a životné skúsenosti podieľať sa na demokratizácii našej krajiny, považujeme vznik Ústavu pamäti národa za vhodnú satisfakciu a príležitosť pre účasť zástupcov politických väzňov v správnej a dozornej rade tohto ústavu," uvádza sa v predloženom návrhu. Zdôrazňuje sa v ňom aj skutočnosť, že na rozdiel od Českej republiky, Nemecka či Poľska nemajú bývalí politickí väzni na Slovensku zastúpenie ani v Oddelení pre dokumentáciu zločinov komunizmu, ktoré pôsobí pri Ministerstve spravodlivosti SR.
Predstavitelia SZBČPV tvrdia, že účasť jeho zástupcov v Správnej rade Ústavu pamäti národa bude prínosom pre jeho činnosť a zárukou plnohodnotnej jeho poslania.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.