problémy novorodencov a takisto je jedným z mála nefrológov, ktorí sa zaoberajú rekonštrukciami vrodených deformácií genitálií u novorodencov. Ako vedec sa tiež zaoberá možnosťami transplantácie obličiek u práve narodených detí. Okrem iného sa pýši dvojnásobným ocenením, lekár USA. Túto cenu získal v roku 2000 a 2001. Okrem toho, že pôsobí v USA, svoje skúsenosti ponúka po celom svete. Ako hovorí, je všade tam, kde ho potrebujú.
Táto lekárska i vedecká kapacita poctila v uplynulom týždni svojou prítomnosťou stretnutie slovenských detských nefrológov, ktoré sa konalo na Podbanskom, kde R. Gonzáles prednášal.
Do Spojených štátov prišiel v roku 1979 z Argentíny, kde sa narodil a kde začal pracovať ako chirurg. Detskej urológii sa začal venovať až v USA. Tam sa začal odvíjať i jeho kariéra.
"Myslím si, že kariéru dobrého lekára je ťažké urobiť kedykoľvek na svete. Domnievam sa ale, že v USA je to ťažšie, pretože je tam viac lekárov, odborníkov, na druhej strane je tam aj viac možností, ako inde," povedal nám známy lekár exkluzívne pre naše noviny.
Jeho špecializáciou sú, okrem iného, rekonštrukcie vrodených chýb genitálií u novorodencov. S istou mierou nadsázky možno povedať, že v jeho rukách sa z predtým neidentifikovateľného pohlavia dieťaťa stane buď chlapček, alebo dievčatko. "Samotné operácie nie sú jednoduché. Na ich realizácii sa podieľa celý tým lekárov. Nemôže to ostať na jednom človeku. Spolupracujem s detským endokrinológom. Prítomný je aj psychológ. Ten sa v danej problematike vyzná. Všetko konzultujeme s rodičmi. Tí majú konečné slovo pri tom, či bude z dieťaťa chlapec, alebo dievča," hovorí pediater. Našťastie, počet prípadov, kedy sú nutné rekonštrukcie genitálií potrebné ani v Spojených štátovch nestúpa.
R. Gonzáles poukazuje na to, že ani v USA, jednej z najbohatších krajín sveta, nie je štandardná zdravotná starostlivosť samozrejmosťou. Až 40 percent detí nemá zo strany rodičov zabezpečené hradenie zdravotnej starostlivosti. Platiť za nich musí vláda USA. Aj rekonštrukcie genitálií, či transplantácie orgánov u detí financuje najmä vláda, keďže sú finančne veľmi nákladné.
Sympatický Američan okrem náročných operácii takisto vychováva svojich nasledovníkov. Na stáže k nemu do Miami prichádzajú lekári z celého sveta.
Dvojnásobné ocenenie Najlepší lekár USA berie športovo a s nadhľadom. "Nejde o žiadne ohodnotenie vašej odbornej práce v pravom slova zmysle, napríklad hodnotenie na základe vašich publikovaných vedeckých prác. Ide skôr o komerčnú aktivitu privátnej spoločnosti. Je to anketa, v ktorej sa lekári pýtajú pacientov, ktorého lekára by v prípade tej či onej choroby odporúčali. Potom meno napíšu do lístka a spoločnosť urobí zoznam lekárov podľa počtu hlasov, ktorý potom zverejní. Ja osobne to nepovažujem za dôležité. Myslím si, že aj iní môžu byť rovnako dobrí, ako ja," smeje sa lekár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.