vymenia za bývalé "spojárske" kasárne neďaleko zimného štadióna.
Riaditeľ gymnázia Ján Verný je optimista. Tvrdí, že štvrtého novembra sa chce prejsť po chodbe v novej škole a v každej triede chce počuť hlas vyučujúceho. "Jednoducho to musí fungovať a aj to fungovať bude," sebavedome dodáva.
On i jeho kolegovia, kantori sú viditeľne unavení. Od začiatku októbra, keď stavebná firma za rekordný mesiac dokončila rekonštrukciu jednej z budov kasární, prebieha za výdatnej pomoci študentov veľké sťahovanie. "Zajtra (dnes, poznámka redakcie) bude celé gymnázium kompletne presťahované," tvrdí riaditeľ.
Je to možné? Tak rýchlo? Pýtame sa v duchu.
Muž, ktorý má pár rokov do dôchodku vysvetľuje, že od prvého októbra ide všetko na príkaz. Demokracia skončila. Ináč by sa to vraj nezvládlo. V posledných týždňoch navyše v dôsledku choroby zaľahol jeho zástupca a všetko ostalo na jeho hlave.
V novej budove gymnázia panuje čulý ruch už od skorého rána. Nákladné auto odváža skrine zo starej budovy do kasárni. Študenti pomáhajú. "Myslím si, že nám tu bude lepšie. Ja osobne sa najviac teším na telocvičňu. Táto nová je lepšia, väčšia. Triedy nie sú bohviečo, ale je ich tu viac," rozhovorí sa jeden zo študentov po tom, keď svojmu spolužiakovi podal z nákladiaka stoličku na kolieskach.
Na rekonštrukciu dostalo gymnázium od krajského úradu milión korún. Z milióna však muselo zaplatiť desať- percentnú daň. Ostalo teda 900 tisíc. "Priority boli pre nás dievčenské a chlapčenské toalety. Viete si predstaviť, ako asi vyzerali vojenské WC. Toalety potrebujeme na každom z troch poschodí. Cena za jedno poschodie: 300-tisíc korún. Ďalej sme potrebovali vymaľovať a nakúpiť nové dvere. Asi 60 kusov," vyratúval nutné náklady na opravy J. Verný. Keby nebolo sponzorov a ochotných rodičov, gymnazisti by v starej budove pri rieke študovali bohvie dokedy.
Najväčšie problémy má riaditeľ s meračmi elektriny, vody a plynu. V areáli budú totiž pôsobiť dve gymnáziá. Niekoľko budov má jedny hodiny. Vojaci sa príliš nezaoberali ani takými maličkosťami, ako sú revízne správy. Aj stromy, ktoré boli pred budovou, museli padnúť. Vojsko ich nechalo nekontrolovane rásť. Zistilo sa, že sú v ochrannom pásme elektrického vedenia. Niektoré konáre sa ho dokonca priamo dotýkali. "Je mi to ľúto, že sme museli dať vyrúbať toľko stromov, ale išlo tu hlavne o bezpečnosť. Takisto sme chceli, aby boli parčík pred budovou a prístupová aleja viac presvetlené. Nikto nevie, kto sa môže v hustom poraste skrývať. Navyše, z niektorých stromov pri dažďoch striekala vodu priamo na fasádu, ktorá plesnivela. To sme nemohli nechať len tak. Ak by sa to neurobilo teraz, potom už nikdy," konštatoval riaditeľ.
V tom, že študenti osemročného i "klasického" gymnázia budú musieť za každodennými povinnosťami dochádzať o čosi ďalej ako doteraz, riaditeľ veľký problém nevidí. Skôr ho trápi, že na rekonštrukciu ďalších častí budovy a jedálne bude musieť u kompetentných prosiť o ďalšie peniaze. Ako hovorí, potrebuje ešte tak 5 miliónov korún. Potom by sa z bývalých kasární mohlo stať jedno z najkrajších gymnázií v republike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.