Prešov - Mažoretky Parku kultúry a oddychu v Prešove, dnes zvané Witches (Strigy), od počiatku vedie Jana Poprendová-Imrichová.
Tento súbor začal fungovať v roku 1989 a jeho vznik inicioval vtedajší, dnes už nebohý, riaditeľ PKO Július Štetina. Prvý zahraničný zájazd absolvovali pochodujúce dievčatá dva roky po svojom vzniku, kedy navštívili Ukrajinu. Ďalší rok už ich kroky smerovali do Francúzska, ktoré od tých čias navštevujú pravidelne. Len tohto roku tam boli tri razy. Okrem týchto krajín stihli "strigy" navštíviť Taliansko, Dánsko, Španielsko, Poľsko, Tunis, Maltu, Maďarsko a Švajčiarsko.
Od vzniku až doteraz ich viedla J. Imrichová. Nechystá sa už nájsť za seba náhradu? "Nad tým som zatiaľ neuvažovala. Je to aj tým, že v súčasnosti mi pomáha veľa dievčat, lebo sama by som to nezvládala. Nácvik robia staršie dievčatá, dlhoročné tanečnice súboru, ja sa venujem viac tej manažérskej práci."
K tancu Jana inklinovala už ako šesťročné dieťa. "Navštevovala som klasický balet v prešovskom Divadle Jonáša Záborského, ktorý viedli manželia Barníkovci," hovorí šéfka "stríg", ktorá sa na základnej škole začala venovať športu. Na ZŠ Matice slovenskej v Prešove bola v športovej triede pod vedením manželov Daňovcov kapitánkou basketbalového družstva. "Mali sme tvrdú kondičnú prípravu, aj keď pravdou je, že pán Daňo tvrdil, že sa na ihrisku pohybujem ako princezná, nie som športový typ."
Ako stredná rozohrávačka sa preto zamerala viac na vytrvalosť a techniku než na silu. K dorastenkám Slávie UPJŠ Prešov už neprešla. "Rodičia ma priviedli späť k tancu." Od 14 rokov pôsobila ako tanečníčka v súbore Šarišan, ktorý tiež spadá pod jej súčasného zamestnávateľa. V súbore aktívne pôsobila desať rokov, vypracovala sa na sólistku, no potom odišla. "Začalo sa to prelínať s mažoretkami, naviac som nastúpila do práce." K rozhodnutiu zanechať desať rokov pôsobenia vo folklórnom súbore ju nepriamo primäl riaditeľ. "Pán Štetina mi povedal, že sa nedá naraz sedieť na dvoch stoličkách, a že sa mám rozhodnúť. Tak som sa rozhodla."
Ako však hovorí, stále ju ťahá skôr k folklóru a dychovka, ktorá neustále mažoretky sprevádza, ju nikdy nenadchýňala. "Našťastie, v našom prípade nejde ani tak o klasickú dychovku, ale robíme skôr modernu. Nedodržiavame regule, ideme svojou cestou, teda vlastne robíme to, čo od nás žiada divák."
Rodená Prešovčanka Jana Imrichová ukončila hotelovú akadémiu. Po škole nastúpila ako administratívna sila do výrobného družstva Pleta, ktoré bolo v tom čase zriaďovateľom Šarišanu. "Potom som robila na základnej škole Bajkalskej na administratívnom úseku. Vydávala som stravné lístky, a tak..." Ako tvrdí, jej snom bolo po ukončení hotelovej školy pracovať niekde v hoteli na recepcii. Dnes také ambície nemá, "práca, ktorú robím, ma baví a vnútorne napĺňa".
Do PKO sa dostala takpovediac náhodou. "Prišla som na programové oddelenie na základe inzerátu, keď hľadali silu na zastupovanie pracovníčky, ktorá bola v tom čase na materskej dovolenke," spomína J. Imrichová. V PKO sa venovala záujmovo-umeleckej činnosti mládeže a z dočasného miesta napokon neodišla. Zacnelo sa jej však za školou, tak popri zamestnaní ukončila manažment kultúry na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity.
Jana Imrichová je vydatá a je mamičkou sedemročnej Veroniky. "Stále mi robí radosť. Je to taký živý beťár, určite bude tancovať. Má na to predpoklady."
Prešovské mažoretky pochodili Európu. Kde by si ich šéfka vedela predstaviť svoj život? "Nádhernou krajinou je francúzske azúrové pobrežie a potom pobrežie Pomarančového kvetu v Španielsku," zasnívala sa J. Imrichová, ktorá by však najradšej navštívila karibské ostrovy či Martinik. Mimochodom, Witches tam dostali zopár pozvánok na účinkovanie, ale finančné možnosti amatérskeho súboru tieto plány zatiaľ hatia.
Po potulkách svetom okoštovali mažoretky rôzne špeciality rôznych kuchýň. Čo najviac chutí ich šéfke? "Som veľký pôžitkár. Rada sa dobre najem. Inklinujem skôr k južnej kuchyni, v ktorej je veľa zeleniny a zapíja sa dobrým vínom," vraví, no jedným dychom dodáva, že niet nad domácu stravu. "Otec je výnimočný kuchár. Vychutnávam si jeho omáčky a priznám sa, že sama ich tak dobre neviem navariť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.