vstúpiť spracovateľom dreva na medzinárodné trhy, z celkovej výmery porastov na Slovensku predstavuje certifikovanú plochu len 5 percent.
Ide o porasty, ktoré obhospodaruje štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, Odštepný závod (OZ) v Prešove. Prešovský manažment totiž prijal ponuku medzinárodnej neziskovej spoločnosti Forest Stewardship Council (FSC) a vstúpil do certifikačného procesu. Ako zdôraznil riaditeľ OZ v Prešove Ing. Leonard Vaverčák (na obr.), certifikácia lesa je proces inšpekcie porastov za účelom overenia dodržiavania hospodárenia podľa dohodnutých štandardov.
Tento proces zároveň kontroluje zdroj a pohyb produktov z lesa na trh a je nespornou výhodou pri ponuke dreva a finálnych výrobkov na svetových trhoch. "Celosvetové zákonné podmienky sú podobné, ako na Slovensku. Museli sme len dokázať, že zákony dodržiavame a certifikát sme získali bez problémov v decembri 2001. Tento rok sme ho v audite úspešne obhájili za účasti kontrolnej skupiny z ústredia FSC," uviedol.
Zaujímali nás výhody certifikácie a či sa jeho získanie odrazilo aj finančne. "Výhody sú predovšetkým v prístupe pre 'lesákov' aj spracovateľov dreva na nové trhy. Výrobcovia nás doslova žiadajú o certifikované drevo, najmä na výrobu nábytku, lebo ich odberatelia v zahraničí to požadujú. Nedá sa ešte hovoriť o finančnom vyjadrení prínosu certifikátu, ale dopyt je taký, že by sme mohli predať o sto percent kubíkov dreva viac, ako v skutočnosti predávame."
Prešovský OZ obhospodaruje v súčasnosti 42-tisíc hektárov lesa od Tatranskej Štrby až po Bystré v okrese Vranov nad Topľou. Ide teda o časť Spiša a Šariša rozdelenú pohorím Branisko na dve oblasti. Toto obrovské územie v dvoch krajoch a 11 okresoch je však doslova rozbité vlastníckymi vzťahmi.
V tej súvislosti nás zaujímalo, ako postupuje majetkové vysporiadanie, keďže pôvodná výmera lesnej plochy bola 120-tisíc hektárov. "Odovzdali sme už 65 percent z celkovej výmery porastu, teda realizovali sme už 1 212 žiadostí od súkromníkov, urbárskych spoločností, cirkví, miest a obcí. Rozdrobené vlastníctvo na Spiši a Šariši je v rámci Slovenska doslova raritou."
Na druhej strane majetkové vysporiadanie má dopad aj na zamestnanosť v OZ Prešov. Podľa L. Vaverčáka tento rok klesol priemerný stav technicko-hospodárskych pracovníkov na 135 a robotníkov na 321. Keďže ide o sezónnu prácu, časť robotníkov prešla na živnosť. V režime objednávok voči živnostníkom sa už realizuje 80 percent ťažby, 16 percent odvozu a 30 percent pestevnej činnosti.
Čo sa týka objemu výroby, za prvých deväť mesiacov tohto roku ide o 83-tisíc kubíkov drevnej hmoty, hoci predpoklad na rok hovorí o 107 tisíckach. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani je to o 10-tisíc kubíkov menej.
Keďže v posledných rokoch boli ceny dreva stabilné, zaujímali nás tržby, prípadne plánovaný hospodársky výsledok tohto roku. Podľa slov riaditeľa, plánované tržby sú v objeme 160 miliónov. K 30.septembru dosiahli úroveň 116 miliónov korún. V súvislosti s hospodárskym výsledkom pripomenul, že plánovaná strata je 14 miliónov korún, ale tú v konečnom dôsledku môžu ovplyvniť dotácie na pestevnú činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.