zjednodušene dal nazvať aj festivalom masiek, ale výsledky tvorivej práce zástupcov deviatich európskych krajín zostanú v stropkovskom Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) do konca novembra. Tento festival masiek mal dve pracovné "medzizastávky" v Škótsku a Slovinsku, kde sa jeho výsledky dotvárali do terajšej podoby. Stropkovské stretnutie účastníkov projektu zorganizovala agentúra Grampus z Veľkej Británie v spolupráci s mestom Stropkov, agentúrou Krajina, MsKS a občianskym združením Stropek.
Témou projektu je maska v ľudových tradíciách a jeho cieľom je spájať ľudí, ktorí sa zaujímajú o masky a tradičné ľudové odevy. "Silné a živé putá k tradícii som našla u ľudí zo Slovenska a Slovinska. My v podstate kladieme dôraz na umenie rôznych krajín a rôznych kultúr, keď spoločným menovateľom je záujem o umenie ako z hľadiska histórie, tak i z hľadiska jeho pokroku. Navzájom si vymieňame informácie a tak sme zistili, že máme príliš veľa spoločného," vyjadrila sa vedúca projektu Libby Urguhart z Veľkej Británie. Hlavnou myšlienkou bolo cez zvyky z minulosti vytvárať niečo nové pre budúcnosť.
Na prvom spoločnom stretnutí v Škótsku sa jeho účastníci dohodli na piatich základných témach, ktorými boli prírodné materiály, mystické postavy, veľkonočné zvyky a plodnosť, zvieratá a odev budúcnosti.
Stropkovčania si vybrali veľkonočné zvyky. Hoci zima sa práve chystá ujať svojich práv, v nedeľu v skanzene vynášali Morenu a vítali jar. "My sme našu prácu prezentovali s ukážkou tradícií, aké tu boli," uviedla vedúca folklórneho súboru Stropkovčan Anna Kniežová a dodala, že na ich maske Moreny spolupracovali zástupcovia deviatich krajín, takže kroj stropkovskej Moreny má prvky krojov deviatich európskych krajín. Samozrejme, že aj Stropkovčania sa podieľali na príprave masiek iných krajín. "Išlo o vzájomné spoznávanie kultúr," poznamenala.
Na výstave, ktorá sa inštaluje v priestoroch stropkovského MsKS, návštevníci uvidia nielen masky a práce, ktoré boli oficiálne predstavené počas záverečného prezentačného programu projektu Kultúra 2000, ale aj diela, ktoré na scéne nebolo vidieť. Okrem toho sa na výstave objavia aj prezentačné materiály krajín, ktoré sa na tomto projekte zúčastnili. Ako sme už spomenuli, ich výstava v Stropkove potrvá do konca novembra. Potom bude putovať po účastníckych krajinách. Najprv sa presťahuje do Poľska, hoci táto krajina nebola účastníkom projektu. V jari ju budú vidieť v Čechách, v lete v Bulharsku. Jedinou účastníckou krajinou, kam výstava nepoputuje, je Cyprus, pretože to nedovoľujú problémy s prepravou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.