vysvetľujú tým, že v Rožňave na námestí nie je nič, čo by turistom pripomínalo banícke mesto. Pripomíname, že jedna zo sôch, kedysi sídliacich na Námestí baníkov, je aj trojmetrová socha Lajosa Kossutha. Tá sa už niekoľko rokov nachádza v sklade jednej z kotolní na sídlisku Juh.
" Zarazil ma fakt, že mesto nemá pamätník. A čo je potom banícke múzeum s bansko - hutníckou expozíciou, sedem kahancov či postava baníka umiestnená pred baníckym učilišťom?" pýta sa rozhorčene kunshistorička Pamiatkového ústavu v Rožňave Edita Kušnierová
Banícky spolok priniesol návrh vo forme jednej tabule, ktorý bol podľa E. Kušnierovej akceptovateľný. Ten však nebol pre prítomných dostačujúci. "Ostatné návrhy robili amatéri a podľa môjho názoru boli hrozné. K takýmto dielam majú čo povedať výtvarníci, sochári, architekti, a nie občania laici," dodala E. Kušnierová.
Podľa nej prišlo Bratstvo baníckeho spolku s návrhom financovať toto dielo formou sponzorskych darov, " mesto však na to povedalo nie, že aj oni si musia uctiť prácu baníkov a neostať pozadu. Načo je ďalší pamätník na tom úžasnom bordeli, ako je toto námestie? Veď nie sú schopní zabezpečiť dláždenie mesta, s ktorým si v Rimavskej Sobote poradili za rok a pol ".
Mesto žilo dlhé roky z baníctva a uctenie si pamiatky ich práce je podľa primátora mesta Františka Kardoša nutnosťou. " Pani Kušnierová pomiešala všetko zo všetkým. Nikto nehovoril o žiadnych financiách. Na stretnutí iniciovanom baníckym spolkom sme hľadali vhodné návrhy na samotné dielo i jeho umiestnenie. Bratstvo chce sochu financovať z peňazí mimo mesta". Ako ďalej povedal primátor, ak by došlo na lámanie chleba, bude o tomto rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Ak budú v mestskom rozpočte financie, môže mesto pamätník spolufinancovať.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.