okresné úrady práce absolventom stredných a vysokých škôl tento spôsob získania praxe vo vyštudovanom odbore. Jej absencia predstavuje jednu z vážnych prekážok, ktoré sťažujú mladým ľuďom po skončení školy nájsť si prácu.
"V Rožňavskom okrese je záujem o absolventskú prax zo strany zamestnávateľov veľký, prejavujú ho dokonca aj samostatne zárobkovo činné osoby, u ktorých však zákon túto prax nedovoľuje. Samotní absolventi sa do nej až tak nehrnú, pretože za svoju prácu dostanú len 500 korún mesačne, ktoré sa im naviac odrátajú zo sociálnej dávky. Ak by však prax vo vyštudovanom odbore alebo jemu blízkom odmietli bez vážnejšej príčiny, vyradili by sme ich z evidencie nezamestnaných. Zatiaľ sme ju sprostredkovali približne 120 nezamestnaným absolventom. Zamestnávatelia majú zatiaľ s praktikantmi dobré skúsenosti, niektorí ich však chápu len ako lacnú pracovnú silu," povedala nám vedúca oddelenia pre rozvoj a spoluprácu Okresného úradu práce (OÚP) v Rožňave Oktávia Maričáková.
V Revúckom okrese nie je o prax takmer žiadny záujem. Absolventom sa nevyplatí a nie je povinná. "Zamestnávateľom zase vadí to, že medzi nimi a praktikantmi nevzniká pracovno-právny vzťah. Nemohli by od nich vymáhať prípadné spôsobené škody. Okrem toho, príspevok od štátu je v iných programoch vyšší," informovala Monika Vavreková z OÚP v Revúcej. V tomto roku nastúpili do praxe iba traja nezamestnaní, z toho v jednom prípade ide o vyštudovaného veterinára, u ktorého je prax nevyhnutná pre jeho ďalšiu kariéru.
Autor: spo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.