na pracoviskách. Keďže jeho súčasťou mal byť aj deň otvorených dverí na Inšpektoráte práce v Prešove, počas ktorého mohli zamestnanci informovať odborníkov o situácii na svojich pracoviskách a podávať podnety, zaujímalo nás či a akú odozvu zaznamenali. Oslovili sme preto hlavného inšpektora Júliusa Priputena. "Zatiaľ nemáme spracované závery, ale spomínaný týždeň považujem za úspešný skôr dovnútra, ako navonok. Naši pracovníci aj počas kontrol na pracoviskách vystupovali skôr v pozícii poradcov a upozorňovali na problém dôsledkov stresu. Do zápisu sa to nedostalo. Fenomén stresu, ktorý môže ovplyvniť výkonnosť, alebo úrazovosť sa neopiera o našu legislatívnu bázu a myslím, že ani vo svete nie je ošetrený zákonom," povedal.
Neskrýval pred nami, že ani neočakávali masívne zdôverovanie sa s osobnými skúsenosťami praktík zamestnávateľov. Pripomenul, že žijeme v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti a nedostatkom ponúk na trhu práce. Ľudia v obave o pracovné miesto radšej mlčia. Zvlášť pred inšpektormi práce, ktorých striktne vnímajú ako štátny kontrolný orgán. Naďalej teda podliehajú istej manipulácii zo strany zamestnávateľov. Najčastejšie argumentom, že kto odmietne tolerovať nároky, môže odísť. Jeho miesto hneď obsadia ďalší, ktorí doteraz hľadajú prácu. Napokon, ku koncu septembra sa v Prešovskom kraji o jedno pracovné miesto uchádzalo 28 nezamestnaných a ani tento údaj nemusí mapovať reálnu situáciu.
Úlohou kampane bolo teda skôr teoreticky upozorniť na dôsledky stresu na pracoviskách, ako ukázať na spôsoby reálneho riešenia. Pritom, po bolestiach chrbtice ide o najčastejšiu príčinu zdravotných problémov s následnou práceneschopnosťou a pracovných úrazov, nehovoriac o vplyve na produktivitu práce.
Pracovníci Centra poradensko-psychologických služieb (CPPS) v Prešove sa s problémom stresu na pracovisku stretávajú v svojej praxi pomerne často. Keďže v rámci kampane spolupracovali s inšpektormi práce, zaujímali nás skúsenosti z ich uhla pohľadu. Predpokladali sme, že ľudia boli k psychológom otvorenejší. "Často k nám prichádzajú ľudia poznamenaní dlhodobým znášaním stresujúcich faktorov v pracovnom, či osobnom živote. Stres nikdy netreba podceňovať a čím skôr sa mu človek vzoprie, tým skôr dokáže nepriaznivé dôsledky eliminovať," reagoval na našu otázku psychológ Radomír Warošek z prešovského CPPS.
Pripomenul, že hoci si človek chce s týmto problémom spravidla poradiť sám, nie vždy sa mu to podarí a často potrebuje pomocnú ruku. "Spomínam si na klienta, ktorý na pracovisku znášal dva roky mobbingové správanie sa kolegu, ponižovanie a náladovosť šéfa. To mu doslova podlomilo zdravie, sebavedomie zredukovalo na minimum a prinieslo aj množstvo problémov v súkromnom živote. Keď našiel odvahu a vyhľadal pomoc v poradni, trvalo niekoľko mesiacov, kým sme spoločnými silami, teda terapeutickým prístupom, nácvikom asertívneho správania a osvojením si relaxačných techník zvládli trápenie klienta." Dodal, že postupne sa postavil na vlastné nohy, dokázal zmeniť zamestnanie, uplatniť sa v novom pracovnom kolektíve a sebavedomejšie fungovať aj
v osobnom živote.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.