bardejovská radnica oznámila, že urobí reanimáciu (oživenie) historického centra mesta. Rozsiahly zámer, ktorý mestský úrad pripravil, je náročný, a to nielen s ohľadom na historické pamiatky, ale aj financie.
Preto bola jeho realizácia rozdelená do niekoľkých etáp. V súčasnosti vyzerá centrum Bardejova, ako obrovské stavenisko. Všetko je rozkopané, pracujú tam ťažké mechanizmy a hemžia sa ľudia. Jedných to zaráža a mnohí sú zaskočení. Možno si mysleli, že dať bardejovskému historickému námestiu nový šat je ako šibnúť čarovným prútikom. Na strane druhej sa ozývajú aj pochybnosti a šuškanda, že nie je všetko s kostolným poriadkom, teda že mesto sa zadĺžilo a že reanimácia sa robí v rozpore s názormi pamiatkárov, čo môže pre Bardejov v konečnom dôsledku znamenať, že príde o zápis do UNESCO...
Čo na to primátor Bardejova Boris Hanuščak?
"S prvou časťou reanimácie mestskej pamiatkovej rezervácie v Bardejove začalo mesto v januári. Za desať mesiacov sa preinvestovalo viac ako 40 miliónov korún. Robíme všetko preto, aby hotovo sme zahlásili 6. decembra, a odovzdali mikulášsky darček Bardejovčanom. Komplikuje nám to však počasie, lebo je veľmi daždivo."
Na Radničnom námestí v Bardejove podľa primátora sa denne tmolí od 50 do 70 ľudí.
"Je to výsledok tempa, ktoré nasadil dodávateľ prác, subdodávatelia, tiež energetické závody a telekomunikácie. Financií máme dosť. Chcem však zdôrazniť, že všetky sú mimo rozpočtu mesta."
Uviedol, že vodu, odpad a kanál vo svojej réžii platia Východoslovenské vodárne a kanalizácie, elektrárne dávajú 90 percent svojich zdrojov, rovnako telekomunikácie. Mesto vypomáha len kopaním a zasypávaním rýh a robí sa to cez verejnoprospešné práce. Povrchové úpravy sú z financií, ktoré minulý rok získal Bardejov pri schvaľovaní rozpočtu v Národnej rade "plus máme milión korún sponzorských." Hanuščak skonštatoval, že prvá etapa reanimácie bude stáť 50 miliónov korún.
Keďže na ostatnom zasadnutí bardejovského mestského zastupiteľstva sám viceprimátor Pavol Tarcala žiadal vysvetliť isté záležitosti týkajúce sa pamiatkárov, spýtali sme sa bardejovského primátora aj na to.
"Pustiť sa do reanimácie vyžadovalo dodržať postup, teda mať územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Všetko toto máme a so súhlasom pamiatkárov. Netvrdím, že na konečnú úpravu Radničného námestia a celej mestskej pamiatkovej rezervácie medzi odbornou verejnosťou neboli rôzne názory. Pre mesto je však rozhodujúci názor tých, ktorí dali svoj podpis na súhlas pre vydanie stavebného povolenia."
Primátor Bardejova ešte zdôraznil, že v tejto problematike je laik a práve preto plne rešpektoval názory pamiatkárov.
"Rozhovory boli náročné, ale vo výsledku sa vždy našlo riešenie."
Ako príklad spomenul povrchovú úpravu námestia. "Pamiatkári neustále hodnotia, výšky, svahy, spády, otvorila sa tiež otázka betónu, skrátka nerobíme nič bez ich predchádzajúceho súhlasu. Ja predsa nebudem primátorom, ktorý historické Radničné námestie spotvorí."
Tiež poznamenal, že keď sa vyťahujú pochybnosti a nie sú konkrétne, tak ťažko sa mu zbavuje podozrenia, či to všetko nesúvisí s predvolebnou kampaňou.
"Veď reanimácia sa pripravuje dva roky, prečo sa mnohé záležitosti začali spochybňovať až v septembri, keď sa s prácami začalo finišovať?"
Nemohla na Radničnom námestí byť vystavená mapka a tiež maketa, ako bude vynovené historické centrum mesta vyzerať? Bardejovčania by to určite privítali a mnohé pochybnosti by tým zanikli, poznamenali sme.
"Súhlasím. Na strane druhej chcem zdôrazniť, že Bardejov zaspal dobu, viaceré mestá na Slovensku už zrekonštruovali svoje námestia. Naozaj som nečakal, že aj u domácich vznikne nedôvera. Ale beriem to. Ak sa bude v reanimácií pokračovať a budem primátorom, tak mapku i maketu pripravíme."
Primátor ešte upozornil, že v prvej etape sa do najviac diskutovanej témy, a tou je výmena mačacích hláv na Radničnom námestí, mesto nepúšťa.
"Pamiatkári túto záležitosť síce už uzavreli. Budú to podľa všetkého riečne kamene. Ukladané však budú tak, aby boli pochôdzne, teda aby boli rovné. Nedovolili nám nič na štýl Košíc."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.