kvetov, zapálených sviečok, ale najmä ľudí, ktorí sa odtrhli od každodenného zhonu a našli si čas na myšlienky - o živote, o spolupatričnosti, o zmierení.
Na cirkevný sviatok Pamiatky zosnulých na prešovskom cintoríne včera nadväzoval pietny akt spomienky na padlých vojakov, ktorý sa stáva tradíciou a usporiadali ho Posádková správa v Prešove v spolupráci s mestskou samosprávou a Spoločnosťou starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku. Zakladateľom tejto tradície na Slovensku sa stal bývalý poradca ministra obrany gen. Ján Repašský, ktorý prišiel s myšlienkou zaniesť prsť z cintorínov vo všetkých krajinách, kde sú pochovaní padlí slovenskí vojaci.
Tento spomienkový pietny akt sa stáva Dňom zmierenia, pretože jeho základnou myšlienkou je uctiť si pamiatku padlých vojakov všetkých armád, ktoré sa zúčastnili posledných vojen. Vystihol to vo svojom príhovore poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove Ivan Benko, ktorý zdôraznil, že "všetci plnili svoju povinnosť, mnohí z donútenia a väčšina nemala na výber".
Veliteľ 1. Mechanizovanej brigády v Prešove plk. Jaroslav Vývlek nad hrobmi slovenských vojakov zasa vyzval vzdať "úctu tým, na ktorých si už menovite nikto nespomína". Ako zástupca Ozbrojených síl SR poukázal na skutočnosť, že "sme pokračovateľmi ich práce".
Rečníci na spomienkovom pietnom akte neobišli ani možnosť opakovania sa obetí na životoch, pretože napriek tomu, že žijeme v treťom tisícročí, stále pretrváva rozdiel v pohľadoch na hodnoty života, čo jednotlivé štáty dostáva do konfliktov. Preto stále existuje možnosť, že ľudia budú zomierať ako vojaci vo vojnách, do ktorých ich vženú ambície politikov. Túto možnosť si aspoň včera na prešovskom cintoríne nikto nepripúšťal. Každý žil nádejou na rozumnejšiu budúcnosť, čo len umocňovali clivé tóny vojenskej hudby a velebná melódia panychídy.
Nikto si neželá, aby k jedinému cintorínu na Slovensku - v Prešove, kde sú pochovaní len vojaci slovenskej armády, niekedy pribudol ďalší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.