nulovú šancu vymôcť od otcov svojich detí výživné, na ktorom sa dohodli, alebo im ju určil súd. "Ešte pred rozvodom súd určil manželovi výšku mesačného výživného pre nášho syna. Dohodli sme sa na sume, s ktorou otec dieťaťa súhlasil. Hneď od začiatku neplatil na syna pravidelne a keď dlžná čiastka na výživnom prekročila hranicu 15-tisícok, podal si manžel žiadosť o zníženie mesačnej sumy," rozhovorila sa Zuzana J. z Rožňavy, matka 5-ročného Janka. Napriek zhovorčivosti sa odmietla dať vyfotiť.
Ako doplnila, súd návrhu otca vyhovel, ale k zaplateniu dlžnej čiastky nedošlo. Medzi časom bývalý manžel uhradil na účet matky malú časť dlhu a znova súd požiadal o zníženie sumy výživného pre svojho maloletého syna. Súd otcovi aj v tomto prípade vyhovel. Od prvého rozhodnutia súdu o zaplatení dlžnej sumy vo výške 15-tisícok, ubehli už tri roky. Otec malého Janka v tom čase pracoval v Českej republike a jeho mesačný príjem bol podľa dokazovacích materiálov súdu okolo 16-tisíc korún mesačne. K dnešnému dňu stále dlhuje matke svojho syna 5-tisícok, ktoré podľa nej odmieta zaplatiť, nakoľko je v tejto dobe evidovaný na úrade práce.
"V dnešnej dobe evidujeme na našom oddelení 119 žiadostí matiek, ktorým otcovia maloletých detí dlhujú na výživnom sumu 357-tisíc korún. V týchto prípadoch ide o sociálne odkázané matky, ktoré nepreukazujú žiaden príjem. Ide o akúsi náhradu výživného, kde štát supluje chýbajúcu sumu do výšky životného minima," povedal nám vedúci oddelenia sociálno-právnej ochrany a prevencie Okresného úradu Peter Sengler.
Ako ďalej povedal, mnohé tieto pohľadávky sú nedobytné roky a to aj v prípade, že si matka podá na príslušný súd návrh na výkon rozhodnutia. Pri súčastnej miere nezamestnanosti v Gemerskom regióne sa často stane, že súd otcovi dieťaťa nestanoví žiadne výživné. Zákon jasne hovorí, že z poberanej dávky sa táto pohľadávka nedá uspokojiť. Návrh na začatie trestnej činnosti pre neplnenie vyživovacej povinnosti môže byť prijatý až po nezaplatení šiestich, po sebe nasledujúcich mesiacov. "Ak otec zaplatí už na začiatku čo i len 100 korún, konanie sa preruší, lebo je narušená plynulosť šiestich mesiacov neplatenia," objasňuje situáciu P. Sengler. Aj túto možnosť otcovia zneužívajú a vyhýbajú sa tak povinnosti voči svojím deťom.
Podľa vedúcej odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Revúcej Ivety Smerekovej, v dnešnej dobe evidujú 10 žalôb o zaplatenie výživného. "Tento údaj nezahŕňa žiadosti tých matiek, ktorým sú peniaze zo strany otcov vyplácané sporadicky a v malých čiastkach. Evidujeme chronických neplatičov, ktorých nevieme nájsť a dlhujú radovo cez desiatky tisíc korún."
Možnosti vymôcť peniaze pre svoje deti nemajú ženy takmer žiadne. Pripravovaná novela zákona o náhradnom výživnom, ktorá mala nadobudnúť platnosť 1. novembra tohto roku, skončila fiaskom. Jeho navrhovatelia nedokázali vytvoriť fond, z ktorého by sa tieto dávky vyplácali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.