Volgogradskej ulici v Prešove Jozef Hajzuš (na obr.). Povedal, aby sme sa presvedčili sami.
"Zvieratá, vtáky, dokonca aj kvety majú svoje práva, len my, vozičkári, nie," privítal nás Juraj Pritula. Posťažoval sa, že podľa akéhosi predpisu má vozičkár v ústave nárok na 12 metrov štvorcových. "V tomto domove sú však izby väčšie, majú 18 metrov štvorcových, čo je pre nás vraj už nadštandard. Ak dôjde k rozdeleniu domova na dve časti, čo mieni urobiť vedúci odboru sociálnych vecí úradu Prešovského samosprávneho kraja Anton Blajsko a umiestnia sa tu autistické deti, zaručene budeme musieť byť na izbách po dvoch. To znamená, že jeden vozičkár by mal pre životný priestor 9 metrov štorcových..."
Zároveň poznamenal, že rozruch v ich domove nespôsobilo len výberové konanie a rozhodnutie menovať za riaditeľa Ladislava Sedlačka, ako sme napísali v novinách 31. októbra, ale zámer rozčleniť toto zariadenie na dve samostatné inštitúcie - teda pre ľudí s telesným postihom a pre ľudí s mentálnym či kombinovaným postihom. "Návrh rozčleniť domov nám spôsobuje stres a zneisťuje život. Veď ako nás chcú deliť? Nemôžu predsa prísť a prstom ukázať na niekoho, že pôjde do časti pre mentálne postihnutých. To predsa nie je etické, porušuje to naše práva. Ľudia tu v domove nie sú až v takom stave, aby nechápali, čo sa s nimi robí."
Vzápätí nám hlavná sestra vysvetlila, že 80 percent obyvateľov domova tvoria ľudia s detskou mozgovou obrnou. Skrátka ide u nich o obmedzenú hybnosť. V niektorých prípadoch sa k tomuto pridruží mentálny postih, ale slabšieho typu. V domove na Volgogradskej sú však aj ľudia po úrazoch, či už pri dopravnej nehode alebo práci v bani, "veď nikto, žiadny zdravý človek nevie povedať dnes, či zajtra nebude potrebovať vozík", poznamenal Pritula.
Zhromaždení vozičkári spomenuli aj to, že Blajsko ich domov navštívil pred parlamentnými voľbami. "Bol tu na kortešačke, vtedy sme ho žiadali, aby náš ústav špecifikoval na ústav pre vozičkárov, lebo taký na Slovensku ešte nie je. Tiež sme ho žiadali, aby nedošlo k výmene riaditeľa. Nikto vám ho nejde zobrať, ubezpečil nás Blajsko. Dnes je situácia iná."
"Tvrdíte, že pán Hajzuš sa rozumie do sféry telesného postihnutia a Sedlačko je zase odborník pre mentálny handicap. Ale my sme predsa zariadenie pre telesne postihnutých! Ako potom máme reagovať na vaše slová, že vo výberovom konaní ste lepšie hodnotili Sedlačka," píšu v otvorenom liste obyvatelia domova na Volgogradskej vedúcemu sociálneho odboru úradu Prešovského samosprávneho kraja. Zároveň poznamenávajú, že ak Sedlačko je takým odborníkom na mentálny postih, ako je možné, že sa nedostavil na výberové konanie do ústavu pre mentálne postihnutých v Petrovanoch, kde bol prihlásený.
Na adresu riaditeľa Hajzuša v otvorenom liste stojí: "Je pravdou, že je na pracovníkov prísny, ale robí to kvôli nám." Na otázku, prečo chcú za riaditeľa práve Hajzuša, obyvateľka domova pani Lepiešová povedala "je pre nás otcom, je to akoby vám chceli zobrať rodiča". Zdôraznili, že veria Hajzušovi aj preto, lebo sa ich vždy zastane a určite nedovolí, aby sa ich domov rozdelil.
Argumentovali petíciou 103 obyvateľov domova, ktorí podpísali, že chcú aby Hajzuš zostal riaditeľom. Pre opätovné riaditeľovanie Sedlačka dali obyvatelia na Volgogradskej iba jeden podpis a 31 obyvateľov domova sa k tejto téme nevyjadrilo.
Napokon sa v otvorenom liste Blajska pýtajú, dokedy bude telesne postihnutý človek iba štatistom pri rozhodovaní o ňom. Spomenuli medzinárodnú Madridskú chartu z marca 2002, ktorá požaduje, aby sa v dôležitých otázkach nerozhodovalo bez zohľadnenia názorov obyvateľov domovov. Tiež sa začudovali, že vedúci sociálneho odboru Blajsko o nej nemá informácie.
Viete zaručiť obyvateľom, že sa domov nerozdelí? - spýtali sme sa riaditeľa Hajzuša. "To sa nedá, rozhodnutie závisí od samosprávneho kraja," skonštatoval. Zároveň na adresu svojho nadriadeného, teda vedúceho odboru sociálnych vecí, povedal, že nehovorí pravdu, keď tvrdí, že v tomto roku z domova vyhodil 40 ľudí. V zozname ľudí, ktorí odišli z DSS, nám Hajzuš predložil 19 mien, zväčša ide o zdravotné sestry a pomocný personál. Tiež zdôraznil, že všetci okrem dvoch žien odišli na vlastnú žiadosť. "Zistili sme u nich porušenie pracovnej disciplíny. Počas nočnej smeny spali. Aj napriek tomu dostali možnosť rozviazať pracovný pomer dohodou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.