úrad v snahe zabrániť možnej epidémii či iným infekčným chorobám sprístupnil tento týždeň obyvateľom štvrte verejné odberné miesto na vodu. Časť Rómov však paradoxne zareagovala petičnou akciou. Písomný protest síce neskôr z mestského úradu stiahli, problém však ostáva.
Krompachy sú známe ako obľúbené migračné stredisko Rómov z blízkeho i ďalekého okolia. Cudzí Rómovia sa totiž na dlhú dobu pozabudnú na návšteve u svojich príbuzných. Mesto však nemá zákonne páky túto situáciu riešiť.
Za tečúcu vodu uprostred štvrte budú musieť Rómovia platiť sumu 35 korún na osobu mesačne. A v tom je kameň úrazu. Nespokojenci sa totiž pýtajú: "Akým spôsobom budú platiť tí, ktorí sú tu načierno?" Poniektorí z nich sa dokonca s prosbou o pomoc obrátili na Krompašana z majoritnej časti obyvateľstva. Ten im následne vytlačil petičné tlačivo so všetkými náležitosťami, ktoré putovalo z bytu do bytu.
"Väčšina Rómov je však spokojná, že máme vodu. Doteraz sme si ju museli donášať v rôznych nádobách zo studničky, ktorá je od nás vzdialená asi pol kilometra. Prvé dva dni bola síce táto napojená voda hrdzavá, dnes však moja žena z nej varila obed a aj kávu," tvrdil nám obyvateľ Baníckej štvrte Juraj Polák.
Tú istú rétoriku zdieľal aj druhý Róm, člen občianskej rómskej hliadky - Miroslav Všivák. Ako nám povedal, lokalita je bez vody už dlhé roky, a to kvôli neplateniu záväzkov zo strany Rómov. Dokonca vodovodné rúry v bytovkách sú rozobraté a zničené. "Mladí chlapci v pivnici odpílili rúry. Voda potom tiekla v kuse do pivničných priestorov. Bola mi asi potiaľ," naznačil výšku vody asi po svoj krk M. Všivák.
Dnes je prítok vody úplne zaplombovaný. Mesto celú patovú situáciu vyriešilo sprístupnením verejného prívodu vody. "Z hygienického hľadiska bola situácia neúnosná. Z obavy pred možnými epidémiami či inými infekčnými ochoreniami, ktoré sa vyskytli iných mestách, sme sa rozhodli dať Rómom k dispozícií jedno odberné miesto na vodu napojené na centrálny vodovod," odôvodnil postup mesta primátor Krompách Ing. Jozef Fajgel.
Na našu otázku, či existuje záruka, že Krompašskí Rómovia budú spomínanú sumu platiť, J. Fajgel odpovedá: "V lokalite pôsobia rómski aktivisti, ktorí dúfam, vysvetlia Rómom dôležitosť platby. Okrem toho sociálne dávky mnohých obyvateľov štvrte spravuje osobitný príjemca."
Sprístupnenie vody krompašským Rómom a eliminácia rizika možnej epidémie vyšlo mesto na 80-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.