toho, že kvitnúce topole spôsobujú problémy alergikom, spomenutá aleja sa stala útočiskom veľkých vraních kŕdľov znečisťujúcich mesto. Výrez celej aleje či menej drastická redukcia vo vzťahu k ozdravnému orezu je preto problémom, ktorého riešenie od kežmarských radných urýchlene žiadajú nielen obyvatelia spomenutej ulice.
Vzhľadom na to, že problematika výrubov sa rieši zásadne v období vegetačného kľudu, žiadosti Kežmarčanov sa na tunajšom mestskom úradu kopia práve v tomto čase. "Aktuálne evidujeme asi štyridsať požiadaviek na výruby stromov, pričom však nejde o výrub jednotlivých stromov, ale aj o celé spoločenstvá," hovorí vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku, Štefana Zimu (na snímke), ktorý daný stav hodnotí ako boom.
Podľa jeho slov ponosy občanov mesta chápe. Výruby sú podľa neho dôsledkom rozvoja výstavby mesta spred niekoľkých desaťročí. Pri nových bytových domoch sa automaticky vysádzali aj dreviny. Tie už však v súčasnosti vyrástli a v mnohých prípadoch vážne obťažujú ich nájomníkov. "Výruby občania najviac zdôvodňujú tým, že husté koruny zabraňujú prístupu svetla do bytov. Mnoho nájomníkov tvrdí aj to, že koreňový systém stromov má dokonca vzťah k základovej konštrukcii domov," hovorí Zima.
Podľa neho sa mesto v každom prípade s daným problémom chce vysporiadať. Polienka pod nohy mu však podľa Š. Zimu občas prihodia ochranári. Ďalším nemalým problémom sú peniaze. A to aj napriek tomu, že podľa slov Š. Zimu každý občan, ktorý požiada o výrub stromu, musí zabezpečíť tento úkon na svoje náklady a mesto mu pomôže len pri odvoze odpadu. "Mnoho stromov, ktoré treba vyrúbať či orezať, sa však nachádza plochách patriacich mestu. Tie ošetrujeme vo vlastnej réžii, čo je veľmi drahé, pretože ide o nebezpečnú robotu. Len orez stromov na cintoríne vyšiel rádovo v stotisíc korunách," dozvedeli sme sa od Štefana Zimu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.