konci ich volebného obdobia. Preto na ich poslednom zasadnutí primátor mesta Michal Bartko (na obr.) predniesol hodnotiacu správu, v ktorej poukázal na to, čo sa za štyri posledné roky v meste vykonalo.
Nemohol pri tom obísť ani celospoločenskú situáciu: "Toto volebné obdobie bolo plné transformáčnych a stabilizačných zmien. Najpodstatnejšou bola reforma verejnej správy, ktorá v januári tohto roku prešla do realizačnej etapy. Volebné obdobie prebiehalo za nepriaznivej sociálno - ekonomickej situácie v štáte a bolo pre realizáciu našich zámerov zložité."
Napriek tomu sa mestskej samospráve vo Svidníku podarilo naplniť finančné zdroje rozpočtu namiesto plánovaných okolo 251 miliónov korún vyše 254,9 milióna korunami.
Prioritou samosprávy počas celého volebného obdobia bola realizácia úloh investičnej výstavby a rozvojového programu mesta. Za štyri roky vo Svidníku preinvestovali v rozvojovom programe 86,5 milióna korún.
"Tento objem mohol byť podstatne vyšší, ale ďalšie finančné prostriedky sme museli použiť na oddlženie mesta, keď dlh na začiatku volebného obdobia bol 40,2 milióna korún a podarilo sa ho nám znížiť na 6,5 milióna korún, pričom podstata dlhu bola vysporiadaná v prvých dvoch rokoch volebného obdobia," konštatoval M. Bartko.
Z predchádzajúceho volebného obdobia mestská samospráva vo Svidníku zdedila aj prípravu rekonštrukcie pešej zóny, ktorej dokončenie prvej etapy dalo centru mesta nový a príjemný vzhľad. Na jej realizáciu použili aj úver. Čo oko návštevníka nevidí, ale pre život mesta je nanajvýš dôležité, to sú podzemné rozvody médií, ktorých obnovu na vlastné náklady zabezpečili ich správcovia.
Z investičných úloh je najdôležitejšia výstavba bytov. Vo Svidníku v roku 1999 dokončili 24 bytov zo 48-bytovej jednotky na sídlisku Dukla. Zvyšných 24 bytov zostalo nezrealizovaných, pretože ešte v roku 1998 štátna dotácia vo výške 24 miliónov korún bola Svidníku krátená na 14 miliónov korún. Podarilo sa však rekonštruovať bývalú slobodáreň, kde vzniklo 32 malometrážnych bytov. V súvislosti s tým bolo spomenuté aj tepelné hospodárstvo mesta, do údržby a modernizácie ktorého samospráva investovala za štyri roky vyše 18,8 milióna korún. Aj vďaka tomu je vo Svidníku cena za jeden gigajoule tepla 355 korún, čo je jedna z najnižších na Slovensku. Modernizácia tepelného hospodárstva vo Svidníku pokračuje aj v tomto období, keď do konca roka by mala byť na jednej kotolni nainštalovaná kogeneračná jednotka. K tomu M. Bartko poznamenal: "Tieto opatrenia prispejú k zmierneniu cenového nárastu za teplo v budúcom období."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.