veľké oslavy to nie je vzhľadom na podmienky a stav v agrosektore," poznamenal riaditeľ ŠPPK Ján Hanudeľ (na obr.). Napriek tomu na valnom zhromaždení odovzdajú svojim členom za doterajšiu prácu čestné uznania a medaily Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Aj vďaka ich práci poľnohospodári prešovského regiónu sa odrazili od pomyselného dna a v minulom roku prvýkrát dosiahli za posledných desať rokov zisk vo výške okolo 36 miliónov korún. Poľnohospodári tento výsledok neprezentujú ako mimoriadny úspech, pretože vo veľkej miere ho dosiahli vďaka finančnej kompenzácii za sucho v roku 2000 a miernym nárastom nákupných cien výrobkov poľnohospodárskych prvovýrobcov. Podľa predbežných hlásení ziskoví budú poľnohospodári prešovského regiónu aj v tomto roku. Údaje za deväť mesiacov hovoria o zisku 60 miliónov korún, lenže sa predpokladá, že ku koncu roku klesnú na 30 miliónov korún.
Viac priestoru na valnom zhromaždení poľnohospodárov a potravinárov prešovského regiónu bude venovaného problémom. "Nepodarilo sa nám presadiť vo vzťahu k vláde, aby agrosektor bol zaradený medzi priority národného hospodárstva. Namiesto valorizácie dotácií, o čom bol prijatý aj zákon, prišlo k ch kráteniu. Toto považujem za náš neúspech vo vzťahu k exekutíve," uviedol J. Hanudeľ, ktorý poznamenal, že susedné štáty deklarovali perspektívne kroky v agrosektore, len naše poľnohospodárstvo je zatiaľ ako "nechcené dieťa v štruktúre národného hospodárstva". Valné zhromaždenie ŠPPK sa koná v čase príprav protestných akcií pred misiou Európskej komisie v Bratislave na podporu požiadaviek našich negociantov v kapitole poľnohospodárstvo pri vstupe do Európskej únie. V súvislosti s tým pripravujú výzvu, ktorú chcú odoslať vláde SR, Európskej komisii a SPPK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.