fotografia, maľba. V roku 2002 je tak poslednou výstavou mestskej galérie a prezentuje koncepčný zámer, predstaviť návštevníkom osobnosti slovenského výtvarného umenia.
V poradí štvrtá rozsiahla výstava tohto autora predstaví jeho práce, posledného obdobia zo záberom na 90. roky. Zároveň tiež nadväzuje na Sikorovú výstavu z roku 1986, ktorú realizoval v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote. V tom čase patril R.Sikora medzi nevystavovaných autorov, nakoľko sa v bývalom režime nevenoval takzvanému režimovému umeniu. Revolučné a porevolučné diania ho umiestnili do centra pohybov, ktoré usilovali o radikálne spoločenské zmeny. "Rudolf Sikora je veľkou osobnosťou Slovenského umenia a sme radi, že sa rozhodol vystavovať u nás. Dnešná nadväzuje na výstavu v toku 1986, ktorá sa niesla pod názvom Čas... Priestor... . Je to bezprostredný človek, skúšaný životom, no nikdy nezatrpkol. Angažuje sa všade, kde sa deje nespravodlivosť, alebo kde môže pomôcť," povedala Gabriela Garlátyová.
Sikorové diela sú veľmi atraktívne v umeleckých kruhoch. Môžeme ich nájsť nielen vo vlastníctvách galérii, ale aj u súkromných zberateľov. Patrí medzi tých, ktorým sa svojou tvorbou podarilo preraziť v Kolíne nad Rínom Hamburgu, či Berlíne. Jedno z jeho diel pod názvom Pocta suprematizmu sa nachádza na Slovenkom veľvyslanectve v USA. Zdôraznil v ňom svoju poctu umelcom tvoriacim v tomto štýle.
Suprematizmus je významný, avangardný, umelecký štýl, vytvorený v20. storočí v Rusku, ktorý skrachoval na politickej situácii v Rusku. Výstava Sám proti sebe, nesie v názve autorove posolstvo. V cykle Hrob pre Maleviča, pozostávajúcim z obrazových kompozícii vstupuje mentálne i fyzicky do rozhovoru s Malevičom. Výstava vznikla s podporou programu Pro Slovakia.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.