poľnohospodárska a potravinárska komora prezentovala na slávnostnom hodnotiacom aktíve dosiahnuté výsledky v živočíšnej a rastlinnej sfére za uplynulý rok. Tie však boli poznamenané nepriaznivými klimatickými podmienkami. Škrt cez rozpočet robí poľnohospodárom aj macošská politika vládnej garnitúry.
Predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR Ing. Václav Fabrici dokonca avízoval v tomto prípade protestné akcie.
"Ako poľnohospodár pokladám tento rok za katastrofálny. Ešte taký nepamätám. Za jedenásť mesiacov sme u nás zaznamenali 231 mililitrov zrážok. To je extrém," uviedol V. Fabrici.
Najviac vrások teda spôsobilo poľnohospodárom na Spiši daždivé počasie. Z tohto dôvodu doslova nestihli posiať oziminy. Prím hrá hlavne pšenica ozimná ako najatraktívnejšia trhová komodita. "Stihli sme vysiať iba viac ako 2-tisíc hektárov, čo predstavuje 60 percent z plánovanej výmery," uviedla riaditeľka regionálneho odboru Ing. Zuzana Dzurendová.
Napriek spomínaným okolnostiam, predpokladá sa, že hospodársky výsledok Spišskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Spišskej Novej Vsi bude kladný, a to 20 miliónov korún. Do regiónu prišlo v tomto roku ako dotácie od štátu viac ako 123 milión korún a do znevýhodnených oblasti zase 90 miliónov korún. "V porovnaní s rokom 2001 ide od 99 percent štátnych dotácii," upresnila Z. Dzurendová.
Napriek avízovanému hospodárskemu výsledku v regióne, V. Fabrici načrtol poľnohospodárom katastrofálny scenár na rok budúci. "V rámci Slovenska je problém s predajom obilnín. Veľké množstvá sa skladujú a cena týchto komodít klesá. Podobne je to aj so živočíšnou sférou," upresnil.
Pesimisticky v tomto prípade vníma aj náš nádejný vstup do Európskej únie. Strašiakom by mala byť podľa neho liberalizácia obchodu v rámci EU. "Bolo by to pekné, keby sme boli schopní konkurovať ostatným krajinám. V tomto roku sa bude zo strany štátu znižovať dotácia. Naopak, okolité štáty spomínanú dotáciu zvyšujú priemerne o 16 percent. Okrem toho v štátnom rozpočte nie je vyčlenená podpora v rámci exportu ani na jednu komoditu. Najväčšie problémy čakajú teda tých, ktorí čosi produkujú a budú to chcieť aj predávať," vyjadril sa V. Fabrici.
Svoju nespokojnosť plánujú poľnohospodári tlmočiť na stretnutí s predstaviteľmi Vlády SR, a to ešte do 15. decembra toho roku. "Okrem toho dohodli sme sa na krízových štáboch. Plánujeme protestnú akciu pred misiou EÚ," konkretizoval V. Fabrici.
V januári zase poľnohospodári odovzdajú vládnym činiteľom petíciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.