policajti ako porevolučný fenomén sú ešte stále v niektorých oblastiach svojej činnosti obrazne povedané v plienkach. Konkrétne, hoci mestská polícia rieši priestupky takmer v každom slovenskom meste, ich uniformy sú v tomto prípade rozdielne.
"V meste pôsobíme už nejaký ten rok. Novovešťania nás už poznajú, horšie je to so zahraničnými turistami," povedal nám zástupca náčelníka Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ondrej Boroň. Spiš to je aj Slovenský raj. Hlavne v lete je preto tento región navštevovaný milovníkmi prírody z rôznych kútov Slovenska ale aj spoza hraníc.
Združenie náčelníkov obecných a mestských polícii Slovenka už dlhší čas vyvíja snahy, aby mestskí policajti disponovali jednotnými poznávacími znakmi. "Často si totiž mestských policajtov, a to hlavne z diaľky pletú obyvatelia mesta s pracovníkmi súkromných bezpečnostných služieb. Negatívne to vplýva na našu autoritu. Iba prednedávnom napríklad jeden obyvateľ nášho mesta sa mi sťažoval, že videl muža v čiernej uniforme v skorých ranných hodinách opitého v spoločnosti psa a robil vraj výtržnosti. Naša mestská polícia však psov nemá. Pomenovanie čierny šerif však veľa znesie," vysvetlil prečo sa slovenskí mestskí policajti snažia o jednotné poznávacie znaky prezident združenia a zároveň náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši Ing. Ľubomír Marjovič.
Naši zákonodarcovia síce rešpektovali vôľu mestských policajtov, ale iba do určitej miery. Na svete je už totiž návrh zákona, podľa ktorého by policajti mali byť odetí do modrých uniforiem. "Túto farbu uniforiem majú už letci, hasiči a železničiari. Nám išlo hlavne o zjednocujúce prvky, ako sú napríklad čiapky a odznaky," odôvodnil nespokojnosť združenia náčelníkov Ľ. Marjovič. Podobne aj náčelníci mestských polícii z nášho regiónu zdieľajú zhodnú rétoriku: "Ide o bratislavský centralizmus." Práve v hlavnom meste Slovenska strážia ulice policajti nosiaci modrú uniformu "Čierna farba je, myslím si, pre policajta dôstojnejšia. Bratislavčania podľa mňa pomerali sami seba a tak vznikol spomínaný návrh zákona," vyjadril sa náčelník krompašských mestských policajtov Ján Kopnický. Pri nových uniformách svoje zohrajú aj peniaze. Podľa odhadu J. Kopnického terajšia uniforma jeho podriadeného stála asi desaťtisíc korún.
Zástupca náčelníka Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ondrej Boroň zase zastáva názor, že v tomto prípade je najdôležitejšia jednotnosť v rámci Slovenska. "Dôležitá je aj dĺžky doby potrebná na prestrojenie. Nové uniformy totiž stoja nemalé peniaze," myslí si O. Boroň.
Ani náčelník Mestskej polície v Gelnici Vladimír Franko nie je za "modrú revolúciu" v oblečení svojich policajtov. Podľa neho stačia iba jednotné rozoznávacie znaky, tak ako je to u našich českých susedov. "Gelničania nás už poznajú a zvykli si na nás. Problém je iba s cudzími návštevníkmi mesta. V tomto prípade však podľa mňa postačia odlišujúce prvky od pracovníkov súkromných bezpečnostných služieb, ako je napríklad odznak, či čiapka," povedal V. Franko.
V našom regióne strážia ulice miest mestskí policajti v podobných uniformách. V podstate aj v Spišskej Novej Vsi, Krompachoch a Gelnici ide o čierne nohavice. Iba Novovešťania majú na nich výrazný modrý takzvaný paspul. Gelničania ho majú o čosi užší, tak ako je to u vojenských uniforiem. V každom meste v našom regióne majú policajti modré košele. Krompašania majú na golieroch, rukávoch a na vreckách čierne orámovanie. Gelničania zase nosia modré košele s čiernymi manžetami. Ich kolegovia v Spišskej Novej Vsi majú zase tieto manžety tmavomodrej farby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.