vyrovnané, jasný favorit sa nevyprofiloval, hovorí sa o troch menách v rôznych kombináciách. Predvolebná kampaň trvala prakticky od januára a bola tvrdá, preto sa aj vo voľbách očakáva veľký súboj, napínavý do posledných chvíľ.
Aké sú v čase, keď bude dôležitý každý jeden hlas, výhody a nevýhody jednotlivých kandidátov?
Milan Benč
Vďaka podpore HZDS dostal v materskej SDĽ prednosť pred Milanom Lacom. Pochádza z Veľkého Šariša, štyri roky pôsobil ako zástupca primátora Juraja Kopčáka. Vo verejných funkciách pôsobí od roku 1986. Jeho výhodou je široká podpora strán (SDĽ, HZDS, SDA, HZD, SNS, RDH-V a mimo koalíciu aj ĽB a KSS), aj keď faktom je, že všetky sú opozičné a iba dve z nich sú v parlamente. Podpora zo strany HZDS a komunistov sa naviac môže ukázať aj ako kontraproduktívna. Jeho plusom i mínusom je ľudovosť, v pravej chvíli vie sľúbiť to, čo chce občan počuť. Je nekonfliktný, aj keď v závere kampane sa dostal do kontraverzie s primátorom Kopčákom, s ktorým v roku 1994 tesne prehral súboj o post primátora. Kandiduje aj na poslanca. Vo voľbách do VÚC sa nepresadil, skončil tretí (za Kopčákom a Chudíkom), uhájil však poslanecký mandát.
Juraj Kopčák
Najväčšou výhodou terajšieho primátora, ktorý rok pred dôchodkom tretíkrát kandiduje, sú osemročné skúsenosti z radnice. V kampani kladie dôraz na rodinu a kontinuitu. Jeho mínusom je, že pôsobí unavene a neprístupne, rád ľudí hodnotí podľa kresťanských kritérií, čím si zužuje priestor pre komunikáciu so širšou voličskou základňou. Výhodou je, že presvedčil KDH, aby ho podporilo, aj keď pôvodne hnutie malo svojho kandidáta Stanislava Kahanca a v oficiálnom stanovisku z júna t. r. odmietlo Kopčáka slovami: "Prešov, náš domov, má šancu na zmenu, na nových ľudí v jeho čele, nezaťažených straníckymi spormi, ale práve naopak, majúcich politickú podporu v mestskom parlamente." Nevýhodou je, že si odrezal prepojenie na vládnu koalíciu, podporiť ho prišiel iba podpredseda KDH Ján Figeľ. Kopčák môže rátať s podporou cirkvi. V nedeľu kňazi na omšiach vyzvali veriacich, aby volili "nie politické strany, ale osvedčené osobnosti, ktoré pre mesto už niečo urobili a svoje kresťanstvo nielen hlásajú, ale aj žijú".
Vo voľbách do VÚC kandidoval za župana. V prvom kole s prehľadom zvíťazil, no v druhom ho o 242 hlasov porazil kandidát koalície HZDS - Smer P. Chudík.
Štefan Kužma
Najväčšou výhodou terajšieho Kopčákového zástupcu je široká podpora politických strán. Podporujú ho SDKÚ, ANO, DS a Smer, pričom táto "veľká prešovská koalícia" má aj jednotnú kandidátku na poslancov. Podporiť ho prišli aj ľudia z centra - Dzurinda, Kukan, Martináková, Prokopovič a Šimko. Práve Kužma udával tón v kampani témami šport, zahraničné investície a obnova sídliská, jeho sloganom je priamy ťah po linke "Prešov - Bratislava - Brusel". Pravdepodobne ako prvý na Slovensku využil "door-to-door" metódu v kampani, ktorá býva na západe účinným prostriedkom na získavanie voličov.
Nevýhodou kandidáta Kužmu je prílišná dravosť, príklon k liberalizmu a konflikt s J. Kopčákom, po ktorého boku sa štyri roky objavoval. Kladmi kandidáta Kužmu by mohli byť skúsenosti ekonóma, vek a členstvo v politickej strane, ktorá hrá v štáte prím. Vo voľbách do VÚC kandidoval na poslanca a uspel.
Ľudovít Malaga
Pôvodne jeho predbežnú kandidatúru ohlásilo HZDS, no po tom, čo hnutie podporilo Benča, z neho vystúpil a kandiduje ako nezávislý. Ako jediný nepatrí medzi favoritov, ale sám tvrdí, že voľby berie ako akýsi politický štart. Úspechom preto preň bude získanie poslaneckého kresla. Vedie korektnú kampaň, je si vedomý svojich reálnych možností. Vo voľbách do VÚC nekandidoval.
Autor: Michal FRANK & SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.