založili z jéj zakladateló akciovú spolešnost. Hned v roku 1893 prišli robotníci z južniho Maďarska a z Taliénska. Potom na né robili ešte aj robotníci z calé Muránské dolini. Postavili jú za 9 mesece. Už 21. novembra 1893 odíšól smerom na Murán prvý vlak. Viazli se nom šicé páni, kotrí se o jej výstavbu zaslúžili. Vlak zastal na 13 štácioch a zástavkách a všéd ho šťastní obšene s velkó radostó vítali. Znamenalo to krajšia šesi pre calú dolinu.
Muránska železnica dostala od vládi koncesiu na 90 rokó, tušta do roku 1983. Znamená to, že už dvadset roki nadrábe. Po 110 rokoch jéj existencie se dozvedámo, že jú chcú zrušit.. Tak asi pochodí aj železnica z Rvažnavi do Dobšiné. Nikto si nevia uvedomit, že ša pre našich starích a prastarích rodišó znamenala a ším je pre nás aj po tiato dni. Ved naši predkove dakodi snívali ešte aj o predĺžení železnici z Dobšiné do Popradu a potom delé do Polska. Mali už na to aj hotovia pláni a aj premisleno odkéd vzét na to peneze. Dokonca se plánovalo postavit železnicu aj z Betléra, alebo z Gemerské Polomi do Spišské Nové Vsi. Už pred sto rokami rozmíšleli lude konštruktívne a mysleli na budúcnost svojich detí a vnúšet.
Po sto rokoch chcú v Bratislave náš pekní Gemer obrat o jeho dedičstvo. Ved tia železnice se nepostavili za peneze Bratislavšenó, ale za peneze našich starích otcó. Akia právo majú na to, oberat nás o našo dedišstvo..
Pametám se, ak buli vlaki po druhé svetové vojne preplnenia, že šlovek vedel len na jedné nohe stát. Fíglér Andro si potom furt chodil pítat zpet peneze za tú druhú nohu od železnišéró, za kotrú zaplatil a caló cestó mu vo vzduchu visela. Vláda bi mala aj v terajšom vládnom programe si stanovit takia úlohi, kotrima bi obnovila dakodajšú prosperitu Slovenska a v nom aj nášho Gemera. Ved aj vístavbu tích železníc, kotria teraz chcú porušit zorganizoval a vo vláde vimohol dakonajší poslanec Gejza Kubínyi. Pametná tabula s jeho menom dodnes visí v záreze nad Gemerskó Horkó. Velmi radi bi smo dali takia pametnia tabule urobit aj terajšim naším poslancom, kobi napríklad se postareli o vístavbu tunela pod Soroškó. Viam, že každí hned mislí na peneze. Búl bi to drahí špás. Lenže, položmo si ruku na srdco, ši tia velkia peneze na podpori v nezamestnanosti nepochádzejú zo štátné kasi ? Tkto bi se daša postavilo a nevišmarovali bi se peneze ak do šiarné diari. Jedná velká chiba, že tí naši poslanci a lude vo vláde kot se ušilo v škole o hospodárstve, chodili poza školu. Nikde nevidno, že bi rozmíšleli hospodárne. Aj tia málo peneze, ša sú v štátné kase nedobre rozdelujú. S tím se s vami lúšim zo želaním velé roboti a s nó aj velé penezí.Váš bašík z Gemera.
Autor: Milí Gemeršene
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.