kežmarskej nemocnice zo štátnej príspevkovej organizácie na neziskovú organizáciu. Slovíčko "môže" je pritom dosť príznačné. Transformačný návrh kežmarskej nemocnice totiž zatiaľ figuruje len medzi tzv. "materiálmi nezaradenými na rokovanie vlády". Vláda sa teda predloženou záležitosťou môže, ale i nemusí zaoberať.
Transformácia kežmarskej NsP zo štátnej príspevkovej organizácie na neziskovú organizáciu prichádza v dosť prekvapivom čase. Ešte počas leta totiž bývalé mestské zastupiteľstvo zmietlo zo stola víziu transformácie nemocnice na neziskovú organizáciu s účasťou mesta. Po tomto rezultáte sa teda zdalo, že predstavitelia kežmarskej komunálnej politiky na tento problém rezignovali a počkajú si do prvého januára 2003, keď nemocnica automaticky pripadne pod správu mesta.
Dnes, pár dní pred týmto termínom, však o jej transformáciu vo vlastnej réžii žiada manažment nemocnice zastupovaný MUDr. E. Kovalčíkovou, MUDr. J. Hencelom a Jankou Bartkovou spolu s popradskou spoločnosťou Intes, ktorí do projektu transformácie nemocnice vkladajú spolu 23 tisíc korún. "Do tohto projektu sme sa pustili po veľmi dôkladnom zvážení situácie, pričom rozhodujúcim bolo nedávne stretnutie manažmentov malých a stredných nemocníc s predstaviteľmi samospráv v Dudinciach. Chod nemocnice totiž vyvára mesačne trojmiliónový dlh a na spomínanom stretnutí jasne odznelo, že udržanie takéhoto stratového chodu nemocníc by zo strany miest nebolo reálne," hovorí riaditeľka kežmarskej NsP Eleonóra Kovalčíková.
V ďalších slovách sa dotkla aj zarážajúco nízkej sumy, vkladanej do projektu zo strany záujemcov. Hodnota majetku štátu v kežmarskej NsP bola totiž stanovená odborným posudkom z marca tohto roku na takmer 9,9 milióna korún. "Zákon nestanovuje minimálny vklad. Určuje však, že v päťčlennej dozornej rade neziskovej organizácie bude mať štát tri miesta a záujemcovia len dve. Výška vkladu teda vôbec nie je rozhodujúca. Či teda do projektu vložíte tisíce, alebo milióny, nebude to mať dosah na výšku vašej právomoci," vysvetľuje riaditeľka NsP, pričom za pravdu jej v tomto ohľade dáva slovami svojej hovorkyne aj ministerstvo hospodárstva (MH).
"Treba pripomenúť aj to, že aj keď aktíva nemocnice majú hodnotu viac ako 80 miliónov, jej záväzky boli k decembru minulého roka 74 miliónov a počas roka ešte narástli," konštatuje hovorkyňa MH K. Ševčíkova na margo slov riaditeľky Kovalčíkovej. Obe ženy sa tiež zhodujú v tom, že objem vloženého majetku nemá vplyv na delegovanie osôb správnej rady neziskovej spoločnosti. Troch členov deleguje štát. Dvoch si určia samí záujemcovia o transformáciu nemocnice. Na internetovej stránke vlády SR, už títo dvaja zástupcovia figurujú. Podľa nej by jedným z nich mal byť konateľ spoločnosti Intes a druhým predchádzajúci kežmarský primátor František Grohola.
"Vo volebných programoch kežmarských kandidátov však bola jednoznačná snaha o transformáciu nemocnice so spoluúčasťou mesta, pre ktorú by sme neskôr našli strategického investora. Aktuálne udalosti sú preto pre mňa šokom a rozčarovaním. Urobím všetko pre to, aby vláda o tomto bode nerokovala a k transformácii manažmentom a jeho ľuďmi nedošlo," informoval včera náš denník nastupujúci kežmarský primátor Igor Šajtlava.
Po tom, čo bude jasný výsledok dnešného zasadania vlády, sa k tejto téme na stránkach nášho denníka vrátime.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.