čísle 10 829. V porovnaní s minulým mesiacom ide o nárast o 107 subjektov. Pripomíname, že od začiatku tohto roku sa zaregistrovalo 830 nových živnostníkov. Na vlastnú žiadosť zaniklo 416 oprávnení podnikať, ale vydali aj 400 rozhodnutí o pozastavení prevádzok.
Tieto na prvý pohľad pozitívne údaje majú však aj úskalia, s ktorými sa stretávajú pracovníci spomínaného odboru pri kontrolách. Na jednej strane sú živnostníci, ktorí akceptujú sankcie uložené za nedostatky a hoci sa s platením neponáhľajú, napokon tak urobia. Na druhej strane niektoré z nich sa musia riešiť exekučnou cestou a ani tá nebýva vždy úspešná.
"Tento rok kontrolóri uložili sankcie v celkovej hodnote 404 300 korún. Stáva sa nám, že niekedy už ani exekútor nemá čo vymôcť a vzniknuté náklady s konaním účtuje navrhovateľovi, teda nám. Dostávame sa do situácie, keď úradník musí postupovať podľa dikcie zákona a sankcionovať nedostatky, ale niektorí konatelia sa správajú tak, akoby nemali za svoje spoločnosti a prípadné pohľadávky zodpovednosť," povedal nám Mikuláš Drab (na obr.). Odmietol uviesť konkrétnejšie fakty, odvolávajúc sa na to, že ho viaže služobné tajomstvo a ochrana obchodných aj osobných údajov daných podnikateľov v čase preverovania existujúcich zistení.
Spomenul aj prípad 11 eseročiek, ktorými sa bude v krátkom čase zaoberať Okresný súd v Prešove. M. Dráb totiž podal na súd žiadosť o zrušenie právnických osôb. Keď sme sa opýtali, aké skutočnosti iniciovali toto podanie, opäť bol vo vyjadreniach veľmi zdržanlivý. "Ide o to, že konateľom 11 spoločností s ručením obmedzeným je jedna osoba a na základe dlhodobejších zistení sa domnievame, že spoločnosti neplnia ustanovenia Obchodného zákonníka, presnejšie paragrafu 68 odstavca 6 písmena a. Jeho sídlo je registrované v Prešove, ale spoločnosti pôsobia na území celého Slovenska. Od roku 1999 konateľ na žiadne výzvy nereaguje a podľa našich zistení aj voči iným inštitúciám postupuje rovnako." Na ťahu ej teda súd, aby podľa predložených, prípadne doplňujúcich zistení cez daňové úrady, políciu či poisťovne, posúdil oprávnenosť, alebo neoprávnenosť takej požiadavky.
Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí "tiežpodnikatelia" našli v legislatíve diery, ktoré sa im zatiaľ darilo obchádzať. V horších prípadoch nasledoval krach, či konkurz, do hry vstúpil exekútor a ďalšie orgány, ale v zásade sa v podnikateľskom prostredí nič nestalo. Ten istý človek si mohol založiť inú spoločnosť a úradník mu tento úkon v zmysle zákona o živnostenskom podnikaní nemohol odmietnuť. Pritom živnostenský register sa denne aktualizuje a verejnosť, obchodní partneri, či kontrolné orgány sa na ne spoliehajú. Prax však ukazuje, že v ňom vďaka prístupu niektorých konateľov ostávajú aj nepresné údaje.
Ako sme sa zo štatistických údajov živnostenského odboru dozvedeli, v okrese Prešov funguje 140 prevádzkární cudzích podnikateľov a medzi nimi sú aj cudzinci s dlhodobým pobytom na Slovensku. V tej súvislosti M. Drab pripomenul, že medzi nimi je tiež konateľ, ktorí má registrovaných 40 spoločností, hoci ten si povinnosti voči štátnym inštitúciám plní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.