päťdesiatich žien, ktoré pre políciu v kraji pracujú, je členkami združenia trinásť priekopníčok. V návale pracovných povinností a predvianočnom zhone sa na stretnutí v prešovskej reštaurácii Zuzana stretlo niekoľko žien, ktoré svojou dennodennou prácou prispievajú k bezpečnosti a poriadku v spoločnosti.
Združenie príslušníčok PZ vzniklo podľa krajskej šéfky Magdalény Fečovej v roku 1999 ako pätnásta organizácia Európskej siete policajtiek (ESP) založenej pred trinástimi rokmi v Holandsku. "Na základe prieskumu sa snažíme realizovať také programy, ktoré kolegyniam policajtkám rozšíria obzor v odbornej činnosti, ale aj kultúrnej a sociálnej sfére," tvrdí.
Filozofia ESP je podľa Fečovej založená na dobrom manažmente ľudských zdrojov. "Kombinácia mužských a ženských charakteristík zlepší úroveň policajnej práce." Ľudia sa podľa ESP môžu lepšie identifikovať s takou políciou, v ktorej muži aj ženy spolupracujú na každej úrovni, v každej funkcii, a tak odzrkadľujú spoločnosť, pre ktorú pracujú. Polícia ako ruka zákona musí byť príkladom, keď sa jedná o rovnoprávnosť mužov a žien. "Tieto princípy spolu tvoria základ pre vysokohodnotný, flexibilný policajný zbor, ktorý sa orientuje na potreby občanov, pomáha im a tým slúži spoločnosti."
Hlavným cieľom ESP je zlepšenie postavenia policajtiek v európskych policajných zboroch. Sieť podľa Fečovej k jeho dosiahnutiu ide pomocou výmeny poznatkov, informácií a skúseností o postavení žien v rôznych policajných organizáciách. Podporuje medzinárodné výskumy a výcviky policajtiek a policajtov. Organizuje konferencie, nadväzuje medzinárodné kontakty.
Účasť na stredajšom stretnutí policajtiek prijala i výkonná riaditeľka Národnej asociácie sudkýň Slovenska Daniela Baranová. Ženy v polícii nevníma ako hrdinky, ktoré zachraňujú životy v teréne. Ich hrdinstvo spočíva už len v tom, že sú členkami PZ.
"Ženy v polícii sa neženú za kvázi hrdinskými činmi. Najhrdinskejšie činy sú tie, ktoré nevidno, ktoré ocenia tí, čo sú odkázaní na pomoc polície a u ženy v zbore nájdu oporu." Každá organizácia, ktorá nevyužíva potenciál žien podľa Baranovej stráca na svojej kvalite.
"Žena musí byť v každom kolektíve dvojnásobne chytrejšia ako chlapi, aby ju brali ako rovnocennú. To som zažila aj v civilnej sfére, aj v policajnom zbore," tvrdí M. Fečová.
Členkami prešovskej ženskej policajnej organizácie sú aj dve vyšetrovateľky z Michaloviec. "Rovnaké združenie máme v Košickom kraji, nemáme tam ale osobnosť, ktorá ho vedie tak ako Magdaléna Fečová. Preto sme sa organizovali tu," tvrdí zástupkyňa riaditeľa michalovských vyšetrovateľov Okresného úradu Justičnej polície Mária Kušnírová. Jej kolegyňa Helena Kuchtová priznala, že sa medzi chlapmi v práci cíti dobre, nenudí sa. "Pri prideľovaní spisov naši vedúci neberú ohľad na to, že sme ženy, ale na to, že sme kompetentné vyšetrovateľky." Žien by podľa nej takmer každá oblasť polície potrebovala viac. "Snáď by nemuseli byť medzi pochôdzkármi."
"V polícii ako žena vnímam jeden problém. Keď sa objaví nejaká voľná funkcia vhodná pre zástupcov obidvoch pohlaví, žena má menšiu šancu dostať sa na ňu ako muž. Mne sa to nestalo, ale poznám takéto prípady," tvrdí Anna Kaščáková z Okresného riaditeľstva PZ v Bardejove. Aj podľa nej by si policajný zbor zaslúžil viac členiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.