Sviatočné impresie. Výstava je zložená z dvoch častí. Prvá dáva možnosť zhliadnuť tradičné ľudové šatky a druhá približuje ľudové betlehemy zo zbierok múzea. Obe časti výstavy majú spoločný cieľ - priblížiť nevšedný pohľad na fragmenty ľudovej kultúry širšej verejnosti.
"Ženy často šatky vyšívali. Biele vyšívané šatky z okolia Svidníka a Bardejova hýria farebnosťou a rôznorodosťou rastlinných ornamentálnych motívov. Šatky z dvoch strán zdobili našívaním bielej čipky. V okolí Starej Ľubovne tradičnými boli malé a veľké modrotlačové šatky, na okrajoch ktorých boli vytlačené väčšie ornamenty a strednú časť tvorili drobnejšie motívy, niekedy iba drobné bodky," uviedla pracovníčka múzea Anna Chudíková. Na výstave vo svidníckom múzeu je inštalovaných 85 ľudových šatiek. Ich rôznorodosť, farebnosť, dekoratívnosť svedčí o estetickom cítení, vnímaní krásy a citovom prístupe k výberu šatiek na sviatočné a každodenné príležitosti.
Betlehemská udalosť sa odzrkadlila aj v umeleckej tvorbe súčasných ľudových rezbárov. Na výstave Sviatočné impresie sú predstavené drevené betlehemy Michala Hutníka zo Sulína v okrese Stará Ľubovňa a Andreja Gavulu z Čabín v okrese Medzilaborce. "Ich betlehemy sa vyznačujú svojráznym videním, neopakovateľnou výtvarnou fantáziou a umeleckým nadaním ľudového majstra," poznamenal pracovník múzea Jozef Varchol.
Ak navštívite túto výstavu, dozviete sa, že pôvod ľudových betlehemov podľa niektorých bádateľov má pôvod v neskorom stredoveku. Ako vzory pre betlehemy mohli súžiť neskorogotické reliéfy s námetom narodenia Ježiša Krista. Ich vývoj súvisí s tradíciou stredovekých vianočných cirkevných hier, ktoré postupne nadobudli v ľudovom prostredí svetský charakter. V 19. storočí predstavovali betlehemské hry na Slovensku najrozšírenejšie útvary ľudového divadla.
Medzi zaujímavé exponáty na výstave patria aj keramické výrobky talentovaného keramikára Martina Iľova zo Stropkova. "Jednotlivými plastikami, fragmentmi betlehemských figuriek ako aj rôznorodými vianočnými výrobkami veľmi výstižne doplňujú sviatočnú atmosféru tejto časti výstavy," dodal J. Varchol. Výstava Sviatočné impresie v Múzeu ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku potrvá do konca januára.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.