Ladislav Štilicha nejedol. Nejedol nielen 24. decembra,
ale už tri dni predtým.
Keď sme ho v jeho garzónke navštívili na prvý sviatok vianočný, mal na dverách napísané: Hladovka nevyrušovať! Sedemdesiatšesťročný Štilicha (na obr.) sa k tomuto krajnému kroku odhodlal, ako sám hovorí preto, lebo vyčerpal všetky možnosti. "Štyri roky sa domáham spravodlivosti, v mojom veku už veru netúžim po iných statkoch, vydržím kým sa nesplnia požiadavky, ktoré sme adresovali mestu. Mojim životným krédom je totiž konštatovanie, že čo ma nezabije, tak to ma posilní." Denne hladovkár vypije dve veľké termosky sladeného čaju, potom ešte pije džús a pivo. Dodáva, že jeho tabletkou proti hladu je cigaretka. Zdôrazňuje, že tu ani tak nejde oňho: "Hoci primátor Bardejova Boris Hanuščak, ktorý ma bol trikrát navštíviť, si myslí, že keď mi mesto vyjde v ústrety tým, že mi pridelia garzónku, tak sa problém vyrieši. Veď, ak by som to prijal, nemohol by som sa ľuďom pozrieť do očí."
Ako sme zistili všetko sa odvíja od toho, že pôvodne bolo toto zariadenie penziónom pre dôchodcov. V zmysle novely sociálneho zákona z roku 1998 sa transformovalo na domov dôchodcov. L. Štilicha však prišiel do penziónu v roku 1992. Ako protiváhu toho, že vôbec mohol dostať ubytovanie v penzióne, musel odovzdať svoj 3-izbový štátny byt. "Je to ako keď niekto nastúpi dobrovoľne do vlaku, aby sa odviezol do Bratislavy, a v priebehu cesty ho potom znásilnia a odvezú do Grónska," dodal.
Na vysvetlenie citoval z novely zákona 195/1998: Starostlivosť v domove penzióne pre dôchodcov, ktorá sa začala poskytovať pred dňom účinnosti tohto zákona, sa považuje za starostlivosť podľa doterajších predpisov. "Toto sa však nedodržuje. Nikto v tomto zariadení nevie, či patrí do domova dôchodcov, alebo do penziónu. Azda my nepatríme do kategórie občan?"
Následne doktor Štilicha doložil stanovisko štátnej krajskej hygieničky Magdalény Čačovej, ktorá mu na sťažnosť potvrdila, že pri zriadení domova dôchodcov v Bardejove došlo z pozície Krajského úradu Prešov, ako zriaďovateľa k porušeniu zákona.
Konštatovala, že pri zriadení nebol daný súhlas hygienika, tiež nebola stanovená kapacita pre jednotlivé časti zariadenia a nie je spracovaný ani prevádzkový poriadok. MUDr. Čačová skonštatovala i to, že s rovnakým porušením zákona sa podpísala 2. augusta zriaďovacia listina, ktorou toto zariadenie prešlo pod mesto Bardejov.
"Od augusta uplynula určitá doba, ale mesto záležitosť neriešilo. V tomto zariadení však nikto nevie za čo platí. A ryby sa najlepšie chytajú v
mútnych vodách." Štilicha dôvodil, že štát na obyvateľov umiestnených v sociálnych zariadeniach finančne prispieva. "Ja však nie som na príspevok od štátu odkázaný, som finančne sebestačný. Niekto však s tými peniazmi, ktoré sem od štátu prichádzajú nakladá. Ak prichádzajú aj na mňa, potom vlastne okrádam štát. Sú to zbytočne vyhodené financie, čierna diera, ale netýka sa to iba mňa. Je to nezodpovednosť a zbytočné rozhadzovanie. V domove sa potom nakupuje luxusný nábytok, neustále sa zvyšuje počet zamestnancov a robia sa nepotrebné rekonštrukcie. Zdá sa, že všetko sa tu pripravuje na privatizáciu," pripomenul.
Napokon dodávame, že výbor obyvateľov bardejovského domova dôchodcov vskutku poslal hlavnému kontrolórovi mesta Bardejov Bartolomejovi Novotnému v decembri sťažnosť na prešetrenie a nápravu nedostatkov. Tú dostal na vedomie aj primátor. V nej obyvatelia požadujú s okamžitou platnosťou pozastaviť právomoc výkonu funkcie riaditeľky Anny Kurillovej a žiadajú namiesto nej poveriť niekoho iného vedením zariadenia. Tiež požadujú vykonanie finančnej a hospodárskej kontroly, a nárokujú si odstrániť nedostatky. Konkrétne ide o nález štátnej krajskej hygieničky MUDr. Čačovej. Ďalej žiadajú, aby sa v zariadení dodržiaval zákona 195 a s ním súvisiace vyhlášky. Za ich štvorročné ignorovanie požadujú vyvodiť právne následky. Takisto chcú uviesť do pôvodného stavu hosťovskú izbu, rehabilitačnú miestnosť, ordináciu lekára a izbu zdravotných sestier, ktoré boli zrušené. Ich poslednou požiadavkou je preveriť štruktúru obyvateľov domova a ich prijímanie za roky 1998 2002. Skrátka, či sa dodržiaval poradovník, oprávnenosť prijatia a zákon o sociálnom zabezpečení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.