vymedzujú podnikateľský priestor, v ktorom sa musia pohybovať a od toho zasa závisí ich možnosť prosperity. Preto sa poľnohospodári nechávali počuť aj pri vyjednávaní podmienok vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ). Ich požiadavky síce neboli splnené k plnej spokojnosti, ale EÚ musela pre nás kvóty niektorých poľnohospodárskych komodít zvýšiť.
Pre poľnohospodárov prešovského regiónu je najdôležitejšia kvóta produkcie mlieka. Tento rok však aj pri tejto komodite bol pre nich ponaučením. Dostali totiž vyššiu kvótu ako v predchádzajúcom roku, ale predpoklad je taký, že ju vcelku nesplnia. Predbežné výsledky sú také, že pri výrobe mlieka zostanú na úrovni roku 2001. Nesplnenie podnikateľských zámerov v produkcii mlieka mnohí poľnohospodári vidia najmä v nepriazni počasia, ale svoje urobila aj podkapitalizovanosť poľnohospodárskych podnikov, ktoré si pre nedostatok finančných zdrojov nemôžu dovoliť modernizáciu technológií.
Po vstupe do EÚ to však nikoho nebude zaujímať. Poľnohospodárov na to pripravuje aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré na budúci rok nachystalo prísnejšie kritéria dodržiavania určených kvót. "Plnenie kvóty sa vyhodnotí ku konci kvotovaného roka a ak ju poľnohospodársky podnik splní pod 90 percent, tak na ďalší rok mu bude o 50 percent krátená kvóta z nesplnenej časti," upresnil pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
To však nie je všetko. Ak poľnohospodársky podnik splní danú kvótu pod 80 percent, tak príde o 75 percent z nesplneného množstva a ak ju splní pod 70 percent, tak na ďalší rok príde o celé množstvo komodity, ktoré v tomto roku nevyprodukoval. "Keď to tak pôjde dva - tri roky, môže sa stať, že na ďalší rok už nedostane žiadnu kvótu," upozorňuje J. Hanudeľ. Novinkou je aj to, že v roku 2003 sa kvótovaný rok začne niekedy v marci. Aj tým sa približujeme praktikám EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.