Ohlušujúcimi výbuchmi nás zatiaľ obšťastňujú len deti, ktoré nákup zábavnej pyrotechniky absolvovali dávno pred vianočnými sviatkami.
Hoci predaj pyrotechnických predmetov upravuje vyhláškou Slovenského banského úradu o pyrotechnických výrobkov, väčšina predajachtivých obchodníkov si z toho zrejme ťažkú hlavu nerobí. Veď len na prepravu už spomínaných predmetov sa vzťahujú osobitné predpisy. Keď sme sa na ich dodržiavanie pýtali viacerých predavačov odmietavo krútili hlavou, "nemám záujem o rozhovor a nefotografujte ma," znela obligátna odpoveď na naše otázky.
Rovnako ako na prepravu, či uskladnenie pyrotechnických predmetov, aj na ich predaj sa vzťahuje osobitná vyhláška. Predávať takýto tovar môžu len osoby s kvalifikáciou pyrotechnika, alebo ľudia, ktorí úspešne absolvovali patričné školenie. Väčšia obchodníkov, ktorí takéto školenia v minulosti absolvovalo sa tohto roku predaja pyrotechniky vzdali. Dôvodom je predimenzovaná ponuka, petárd, svetlíc, či lietavic rôzneho druhu.
V Rožňave nás zaujal stánok pyrotechnických výrobkov, postavený v jednej z predaní potravín. Prečo sú práve potraviny vhodným miestom na predaj tohto artiklu sme sa spýtali majiteľa firmy pochádzajúcej zo Zvolena. Svoje meno nám prezradiť odmietol. "Pre mňa je predaj zaujímavý až tesne pred Silvestrom. Dlhšiu dobu pred tým, si chodia kupovať predmety zaradené do prvej triedy. Tie môžeme predávať aj maloletým. Poväčšine ide o prskavky, pištoľové kapsle, búchacie guličky, alebo vystreľovacie konfety."
Ako ďalej uviedol, všetky spomenuté výrobky sú bezpečné aj v rukách malých detí. Ich ceny sa pohybujú rôzne, od 20 korún po niekoľko stoviek za kus. Drahšie pyrotechnické predmety sú zaradené aj do druhej skupiny bezpečnosti. Tá zakazuje ich predaj osobám mladším ako osemnásť rokov. Predavač si musí overiť či kupujúci spĺňa podmienky predaja. Nezriedka sa však stáva, že si pyrotechnický výrobok druhej triedy zakúpi práve dieťa. Spomenutý podnikateľ nás však ubezpečil, že "takéto výrobky deťom nepredávame. Okrem toho, dnes už manipulácia s petardami rôzneho druhu nie je taká nebezpečná ako kedysi, keď bola vyrábaná podomácky".
Na zranenia zapríčinené pyrotechnikou pri oslavách silvestrovskej noci sme sa informovali u primárky rýchlej zdravotnej pomoci v Rožňave MUDr. Anny Vidóovej, "nejaké malé poranenie tohto charakteru sa tuším udialo pred dvomi rokmi. Ale minulého Silvestra sme takéto prípady nezaznamenali".
S týchto slov vyplýva, že správne používaná pyrotechnika nemusí nutne znamenať nebezpečenstvo úrazu.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.