Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Aký bol kultúrny život krajskej metropoly v roku 2002? - II. časť

Prešov - Aký bol rok 2002 v krajskej metropole na poli kultúry? Najlepšie sa dá asi posúdiť z prehľadu kultúrnych udalostí, ktoré sa v Prešove udiali

v priebehu roka. Prinášame vám dokončenie tohto sumáru.

Január - August

Mohli ste ho nájsť v Prešovskom denníku Korzár v sobotu 28. 12.

September

Prvou premiérou v divadelnej sezóne 2002/2003 bola v DJZ hudobno-tanečná feéria Jaroslava Moravčíka Pa-Di-Pa-Ré (Ten, ktorého dal boh). Od nej si divadlo sľubuje aj úspechy na festivaloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Krajskom múzeu v Prešove už roky nebol taký nával, ako pri uvedení výstavy voskových figúr s anomáliami ľudského tela.

Svoje debutové CD Muzička vydala vlastným nákladom skupina Hrdza. Zároveň v nej došlo k zmene, keď ju opustila doterajšia speváčka Jarka Sisáková.

SkryťVypnúť reklamu

ŠG sprístupnila Jána Šmoka (Fotografia) a Ester Šimerová - Martinčeková (Kamey).

Svoju činnosť naplno rozbehol nový rockový klub Ester, zameraný najmä na metalovú produkciu.

Dva divácky úspešné koncerty sa konali v klube Plastik. Metalistov potešil český Krabathor (spolu so skupinami Pandemia a Erytrosy) a priaznivcov hip-hopu kultová pražská formácia Peneři strýčka Homeboye.

HC skupina Saprophyte vydala vlastným nákladom druhé CD ...on the right side.

Rusínsky autor Mikolaj Kseňak predstavil v Pivnej galérii dve nové knihy Vybrané bájky a Chudoba Rusínov z domu vyháňala.

Pred parlamentnými voľbami sa konali aj koncerty Nie je nám to jedno (Karavana, Puding pani Elvisovej, Para a Hex) pred DJZ a Nestrácajte hlavu v PKO (Silvia Josifovská, Peter Lipa), obe boli zadarmo, no stretli sa s nezáujmom publika. V rámci kampane vystúpilo v Prešove viacero interpretov, aj zvučných mien, do tohto prehľadu ich však nezaradzujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veku 75 rokov zomrel akademický sochár František Patočka. Rodák zo Sečoviec absolvoval VŠVÚ u profesora Jozefa Kostku. V posledných rokoch pôsobil v Prešove. Venoval komornej a monumentálnej figurálnej plastike i znakovej kompozícii.

Október

V Mestskej hale vystúpil hudobník Vašo Patejdl, v rámci svojho najväčšieho turné. Spolu s ním sa predstavili aj hostia Katarína Hasprová, Peter Nagy a Jožo Ráž.

Spoločný koncert Ilony Csákovej a skupiny, v ktorej kedysi spievala - Laura a její tygři bol v PKO pre nezáujem divákov zrušený.

Prešovský grafik Ľubomír Guman uviedol po Prahe a Bratislave svoju výstavu de-Generation aj v v Slovenskom inštitúte v Berlíne.

Do tretici navštívili krajinu Galského kohúta, konkrétne v Cadenete a Manasque, mažoretky Witches. Sprevádzala ich dychovka pod vedením jubilanta Jaroslava Doležala (60).

SkryťVypnúť reklamu

Folklór mal na PHJ zastúpenie formou koncertu jubilantky Anny Servickej a jej hostí. Nechýbala ani klasická hudba v podaní talentov z PU. Predstavili sa aj umelci zo Štátnej opery v Budapešti.

Prvýkrát sa v Prešove konal Višegrádsky festival V4+, do ktorého boli zapojené mestá Wroclaw (Poľsko) - tam bol tento rok "hlavný stan", Pécs (Maďarsko), Olomouc (ČR) a Prešov, plus pozorovateľ Mukačevo (Ukrajina). Záštitu nad touto aktivitou prevzali prezidenti krajín V4. Festival otvorila Mládežnícka višegrádska filharmónia. V októbri sa uskutočnila aj výstava grafikov z jednotlivých krajín či dvojdňová filmová prehliadka (Rok ďábla, Dážď padá na naše duše, Pán Tadeuzs, Zatratení, Taká Amerika).

DAD uviedlo premiéru hry V. Turoka Princove halušky alebo Uhorský simplicissimus, ktorú režijne pripravil Matúš Oľha, a. h. Predstavenie vzniklo na základe stredovekého poloanonymného autora, ktorý opísal svoju cestu po Hornom Uhorsku.

November

PHJ vyvrcholila vystúpením sláčikového orchestra Camerata Slovacca s hosťujúcim dirigentom Filippom Contim z Talianska. Jej súčasťou bola aj celoslovenská súťažná prehliadka v speve japonských piesní Sakura, koncert F. Nedvěda, Festival starej hudby...

Rockovým koncertom vyvrcholil Višegrádsky festival V4+, ktorý zahrnul, o. i., literárny večer. Celkovo sa uskutočnilo šesť akcií s celkovým počtom 3200 návštevníkov.

Jedenásty ročník festivalu X-Cite Jazz Prešov 2002 ponúkol počas dvoch dní kvalitný program: Hot House, Djabe, Jarek Śmietana, Tribute To Miles, Józef Skrzek (SBB), J. P. Ryba, Dan Bárta... Úspešný bol aj po diváckej stránke, najmä počas druhého dňa bolo PKO plné.

V Mestskej hale sa uskutočnila súťažná prehliadka 1. Prešovský študentský Liverpool. Zvíťazila sólistka Veronika Koščová a päťčlenná, čisto dievčenská skupina Dollys. Ako hosť vystúpila skupina Peha.

Divácky najúspešnejším tohoročným koncertom v PKO bolo vystúpenie nitrianskej kapely Horkýže slíže. Prišlo okolo 700 divákov.

Tanečné kluby Grimmy, Ovocníčkovia a Mestská správa služieb Prešov usporiadali 4. ročník celoslovenskej súťaže v tancoch IDO - PRE Show Cup 2002. V súťažiach disco, hip-hop, scénické tanečné kompozície a ďalších sa predstavilo takmer päťsto tanečníkov z celej SR (podujatie bolo súčasťou Slovenského pohára), vrátane domácich klubov Grimmy, Ovocníčkovia, Soul a Bodies.

Po desiatich rokoch sa z Košíc do Prešova presťahoval Festival duchovnej piesne byzantského obradu. Okrem zahraničných hostí na ňom chýbal aj najstarší domáci zbor pri chráme sv. Jána Krstiteľa, ktorý sa tesne pred podujatím rozpadol.

ŠOS vyhlásilo výsledky 8. ročníka celoslovenskej súťaže v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy Gorazdov literárny Prešov. Z prihlásených 80 autorov bolo ocenených 29. Primát v kategórii poézia získala Jitka Rožňová (Žilina), v próze Matej Tomka (Martin) a z detských autorov obsadila prvé miesto Klára Čarná (Žilina).

December

V klube Plastik vystúpil pred pár desiatkami zvedavcov spevák a perkusionista Vinx. Tento hudobník už raz v Prešove hral. Vinx spolupracoval s esami ako Sting, Sheryl Crow, Spin Doctors, Tom Jones, Steve Wonderm, hral so skupinou Jungle Funll a v januári odchádza na turné s Joem Satrianim. Pred rokmi patril Vinx ako atlét - trojskokan do svetovej špičky.

V Krajskom múzeu v Prešove sprístupnili výstavu Čaro Vianoc Šariša, spojenú s ukážkami ľudových remesiel.

Svoje deviate narodeniny oslávilo, bez veľkého diváckeho záujmu, prvé prešovské rádio - Flash. Narodeninová párty v Mestskej hale sa niesla veľkom štýle. Nechýbala voľba miss, vystúpili Drišľak, Dara Rollins, Ivan Tásler, Peha, D: Night, Hex, Le payaco, Hudci prérie, Dzigi Džabur i Wedding Band, s ktorým si zaspievali napríklad Lasky, Silvia Josifovská, Katka Korček, Mišo Kaščák...

Rekordom v počte "členov" skupiny oslávila koniec prvého roka svojho pôsobenia v PKO skupina Malý princ.

Tanečná skupina Grimmy obsadila na majstrovstvách Európy 6. miesto (zo 17 tímov).

V historickej budove DJZ slávnostne otvorili stálu expozíciu Z dejín profesionálneho divadla na Slovensku.

Letné ska priniesol do Prešova z Bratislavy Polemic, ktorý vystúpil v klube Plastik. V rovnakých priestoroch oslávili Štefana Festivalom zlej hudby takmer všetky odnože Chiki Liki Tu-a (Dz. Džabur, Hudci prérie, Okná vnímania, Wajgles, MC Zviera a Učiteľ Rap, Antracit...).

Predtým si v Plastiku prišli na svoje hip-hoperi pri vystúpení Pražanov Indy a Wich, fanúšikovia tanečnej hudby, ktorých potešil japonský DJ Takaki Itoh či metalisti na koncertoch Perversity a Frownu, ktorý v roku 2002 oslávil päťročnicu.

Poslednou premiérou DJZ v roku 2002 sa stal muzikál Fidlikant na streche (réžia Jozef Bednárik). Je to spolu sedemstá premiéra počas 59 sezón.

ŠG otvorila pravidelnú výstavu Prešovskí jubilanti. Tentoraz sa medzi nich zaradili Andrej Gaj, Anna Gregorová, Juraj Kresila a Mikuláš Slatkovský. Súbežne bola otvorená aj profilová výstava nebohého Františka Patočku.

V kine Klub sa uskutočnila trojdňová prehliadka Dni európskeho filmu - Európsky film dnes (Kruté radosti, England!, Esther Khan, Sibéria a Pornografický vzťah).

Klub tiež uviedol v slovenskej premiére úspešnú snímku Harry Potter a tajomná komnata.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 878
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 404
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 594
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 060
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 915
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu