vysvetlenie uvádzame, že Boris Hanuščak (SDĽ), ktorého podporovalo desať politických strán predbehol svojho súpera Pavla Tarcalu o 70 voličských hlasov. Primátor mienil post viceprimátora obsadiť viacerými kandidátmi, s tým že by pôsobili na úväzok. Pravica, ktorá kandidovala v zložení KDH, SDKÚ a DS a obsadila v zastupiteľstve 21 poslaneckých miest, z 25, ponúkla Hanuščakovi na funkciu viceprimátora jedine Pavla Tarcalu. Treba však zdôrazniť, že návrh na viceprimátora môže do zastupiteľstva predložiť jedine primátor. Dnes je už zrejmé, že Bardejov v tomto volebnom období viceprimátora mať nebude. Vyplynulo to z prvého zasadnutia poslancov.
V piatok sa novozvolené bardejovské zastupiteľstvo totiž zišlo na ustanovujúcej schôdzi. Primátor toto zasadnutie zvolal ako slávnostné, prvý aj zložil sľub. Za 25 poslancov prečítal sľub Ladislav Haniš. Keď primátor pristúpil k mikrofónu, aby predniesol príhovor a tiež pozval prítomných na čašu vína, s faktickou poznámkou ho prerušil poslanec Pavol Tarcala (KDH). Oznámil, že 21 poslancov KDH, SDKÚ a DS vytvorilo spoločný klub. Zároveň žiadal primátora, aby nechal schváliť program zasadnutia. "Dohoda bola, že toto zastupiteľstvo bude slávnostné," dôvodil Hanuščak. Zdôraznil, že do dvoch týždňov zvolá pracovné rokovanie, kde sa budú kreovať orgány zastupiteľstva.
S týmto však poslanec Tarcala nesúhlasil a trval na schválení programu. Problém sa Hanuščak pokúsil vyriešiť tým, že vyhlásil prestávku a pozval šéfov politických strán SDĽ, HZDS, SNS, KDH, SDKÚ a DS k sebe. V rokovaní sa pokračovalo po 45 minútach a s konštatovaním, že k dohode nedošlo.
Následne Tarcala prečítal návrh programu a 21 pravicových poslancov ho schválilo. Poslanci primátorov slávnostný prejav presunuli až na 13 bod rokovania. Začalo sa pracovať. Poslanec Jozef Halecký (HZDS) protestoval, že program môže predkladať do zastupiteľstva iba primátor, všetko ostatné je v rozpore s rokovacím poriadkom. Pravica toto tvrdenie ignorovala. Ako prvé navrhla zmeniť rokovací a následne organizačný poriadok. Poslankyňa Eva Hudáková uviedla, že viaceré ustanovenia v rokovacom poriadku sú v rozpore so zákonom o samospráve. "Asi ho robili právnickí analfabeti," poznamenal primátor Hanuščak.
Následne poslanci hlasovaním vzali primátorovi viaceré právomoci, napríklad navrhovať členov mestskej rady, navrhovať hlavného kontrolóra, zriaďovať komisie, predkladať do zastupiteľstva návrh na náčelníka mestskej polície. "Je to silná kapusta na prvé rokovanie," protestoval poslanec Divulit. Poslanec Vladimír Savčinský (DS) skonštatoval, že uplynul mesiac od volieb a politickým dohodám nedošlo "preto sa náš politický klub rozhodol prevziať iniciatívu. Aby sme neboli šedá masa treba konať.," Dodal, že politické rokovania sa zablokovali a neverí, že o dva týždne k dohode príde. "Treba kreovať orgány mesta, pozývame k tomu aj opozíciu a to takou váhou, ktorá im prináleží zastúpením v zastupiteľstve." Poslanec Andrej Havrilla (HZDS) na toto skonštatoval, že sa spustil parný valec zo Zlatej Idky "ale v opačnom garde."
Pravicové politické "očko" na protesty nebralo ohľad, pokračovali v schvaľovaní svojich návrhov. Mestskú radu zúžili na sedem členov, s tým, že šesť miest si ponechali pre seba a jedno ponúkli SDĽ, HZDS a SNS. Následne si poslanci pravice mestskú radu aj odhlasovali. Bude pracovať v zložení: Mária Biľová, Pavol Tarcala, Anna Holtmanová, Eva Hudáková, Pavol Krok, Július Zbyňovský, Vladimír Harajda. Poslanec Halecký na toto skonštatoval, že oni svojho zástupcu predložia až na ďalšom zasadnutí zastupiteľstva. Následne sa zvolili predsedovia komisií, členovia komisií (aj neposlanci) a zapisovatelia.
Pravicový "valec" z 9 komisií mestského zastupiteľstva prenechal predsedníctvo v dvoch na "opozíciu", konkrétne ide o komisiu bytovú, sociálnu a zdravotnícku a komisiu verejného poriadku. Pre úplnosť treba povedať, že viacerí pravicoví poslanci, ako napríklad Tarcala, či Dana Macková, budú dokonca pracovať v troch komisiách. Aj doplňovanie komisií neposlancami malo pravicový charakter, za všetkých spomenieme oblastného riaditeľa Prvej komunálnej banky v Prešove Blažeja Žofčina, alebo exriaditeľku domova sociálnych služieb Alia Bernadetu Polákovú, ktorej víťazstvo vo výberovom konaní sa Pavol Tarcala snažil presadiť recitovaním básne na zasadnutí zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja. Poslanci podľa vlastného návrhu schválili aj sobášiacich a napokon dali priestor primátorovi, aby vystúpil so svojim prejavom. "Dvakrát som sa pokúšal a dvakrát som bol prerušený," skonštatoval Hanuščak. "Vzdávam sa svojho prejavu. Vy mi predsa nemôžete určovať, kedy smiem hovoriť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.