štyri ženy z Revúckeho okresu. Stalo sa tak po tom, čo sa štvorica zástupkýň nežného pohlavia podujala na dobrovoľné prevzatie brannej povinnosti.
Do zložiek vojenských ozbrojených síl, nastúpili ženy v januárovom termíne už po druhý krát. Celkom 44 brancov-žien zaradilo Ministerstvo obrany SR, do výcvikových základní v Žiline a Martine. Tam sa podrobia tak ako ich mužskí kolegovia základnému vojenskému výcviku. Podmienky bývania a samotného výcviku žien sa ničím nelíšia od tých, ktoré majú pri výkone vojenskej služby povolaní branci. Jediný rozdiel je zrejme v tom, že ženy vojačky narukovali do Martina dobrovoľne.
Vojenské podmienky a zmenený režim zatiaľ neprinútil žiadnu zo štyridsiatky odhodlaných, mladých žien k rozhodnutiu vrátiť sa späť do pohodlia civilu. So všetkými atribútmi sa vyrovnali podľa slov veliteľa roty výcvikovej základne v Martine Branislava Buča "celkom v pohode. Nemajú žiadne mimoriadne požiadavky, ani im nerobí problém vstávať ráno na budíček o pol šiestej. Dievčatá sú veľmi poriadne a svoje úlohy berú zodpovedne". Ako ďalej dodal, štyridsať sympatických dievčat vo veku od 18 do 30 rokov absolvuje po mesiaci výcviku vojenskú prísahu a bude pokračovať vo výkone služby po dobu deväť mesiacov. V prípade žien v armáde Slovenskej republiky sa natíska otázka, prečo? Jednou z odpovedí môže byť, vysvetlenie B. Buča. Podľa neho 99 percent žien ukončiacich základnú vojenskú službu rozširuje automaticky rady profesionálnych vojakov. Možnosť stať sa profesionálnym vojakom majú samozrejme aj muži končiaci ZVS.
Napriek skracovaniu času ZVS sa každoročne niekoľko jedincov snaží povolávaciemu rozkazu vyhnúť. Ak sa branec nedostaví k jednotke do 24 hodín po určenom termíne, hrozí mu trestné stíhanie a výslužkou mu bude strata slobody od jedného do piatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.